Adwokat i radca prawny w kancelarii adwokackiej z Warszawy
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu znajdzie się w sytuacji, kiedy będzie musiał zmierzyć się z wymiarem sprawiedliwości. Może to wydarzyć się np. w związku z prawem do spadku, rozwodem czy problemami z pracodawcą. W każdej z tych sytuacji pomocne może okazać się wsparcie prawnika z dużym doświadczeniem i wiedzą prawniczą.
Znalezienie dobrej kancelarii prawniczej nie jest trudne – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać w niej np. hasło “kancelaria adwokacka warszawa”, by zobaczyć jak wiele jest tego typu podmiotów w jednym mieście wojewódzkim. Ważne jednak, by wiedzieć, czy w danej kancelarii rozmawiamy z adwokatem czy radcą prawnym – każdy z tych terminów oznacza inną specjalizację prawnika.
Kancelaria adwokacka Warszawa: podobieństwa adwokata i radcy prawnego
Zarówno adwokat, jak i radca prawny, to osoby, które mają za sobą pięcioletnie studia prawnicze oraz trwającą trzy lata aplikację adwokacką lub radcowską. Następnie oboje muszą zdać egzamin państwowy, by zostać wpisanym na listę prawników z uprawnieniami. To, co tak naprawdę różni adwokata i radcę prawnego to ustawy, które określają ich różne obowiązki.
Jakie są różnice między adwokatem a radcą prawnym?
Pierwsze różnice widać już na etapie aplikacji zawodowej – adwokat skupia się zwykle na kodeksie karnym, z kolei radca prawny – na kodeksie cywilnym. Można tu mówić poniekąd o różnych specjalizacjach obu prawników. Oboje, choć będą w przyszłości pracować np. w jednej kancelarii adwokackiej Warszawa, należeć też będą do dwóch różnych organizacji zawodowych: radcowskiej i adwokackiej. Zawód adwokata to niezależna służba, radca prawny zaś może być zatrudniony jak każdy inny pracownik. Obu prawników można też łatwo rozróżnić na sali sądowej, dzięki różnym kolorom żabotu – adwokat będzie miał zielony, a radca prawny niebieski.
Zawód radcy prawnego zaczął się wyodrębniać na świecie dopiero w latach 60 XX wieku, w okresie gdy świadczyli oni usługi głównie dla przedsiębiorstw oraz banków państwowych. Z kolei profesja adwokata ma swoje początki już w okresie międzywojennym.
Tak naprawdę z punktu widzenia klienta kancelarii adwokackiej, radca prawny i adwokat różnią się wyłącznie nazwą oraz przynależnością do dwóch różnych organizacji zawodowych. Można więc powiedzieć, że każdy radca prawny i adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest radcą prawnym lub adwokatem. O tę specjalizację warto zapytać podczas pierwszego kontaktu z kancelarią adwokacką w Warszawie.