Baseny termalne w Polsce
Polskie termy niczym nie różnią się od gorących źródeł występujących na całym świecie. Od wielu lat baseny termalne cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Można je odwiedzać zarówno w uzdrowiskach jak i Aquaparkach, które kuszą wieloma atrakcjami całe rodziny. Przy wyborze konkretnych basenów termalnych warto kierować się przede wszystkim składem chemicznym poszczególnych wód.
Baseny termalne znajdziemy w całym kraju
W górach, nad morzem, miastach uzdrowiskowych oraz blisko dużych miast możemy bez problemu znaleźć baseny termalne. Oferty są uzależnione w przeważającej większości mierze od tego czy chcemy wypocząć i zregenerować siły, czy poszaleć z dziećmi na zjeżdżalniach. Turystyka zdrowotna w Polsce jest jednym z najlepiej rozwijających się sektorów branży turystycznej. Dlatego musi stale nadążać za zmieniającymi się preferencjami rodaków.
Jaki jest skład chemiczny wód w basenach termalnych?
Zawartość chemiczna gorących źródeł czyni je wodami leczniczymi. W zależności od zawartych w nich pierwiastków wykazują działanie lecznicze różnorodnych chorób. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć siarkę, krzem, potas, żelazo, chrom, mangan, selen, wapń i lit. Różnorodne jest także stężenie tych pierwiastków w basenach termalnych.
Skład chemiczny wybranych basenów termalnych w Polsce
- Termy w Dusznikach Zdrój posiadają wodę bogatą w szczawy wodorowęglanowo – wapniowe. Z basenów termalnych mogą korzystać pacjenci cierpiący na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, krążenia oraz oddechowego. Minerały zawarte w wodzie pomagają także w leczeniu osteoporozy oraz chorób narządów rodnych kobiet.
- Termy w Polanicy Zdrój należą do jednych z najstarszych w kraju. Powstały blisko 300 lat temu. Baseny termalne w Polanicy wykorzystywane są do leczenia problemów z żołądkiem, a także chorób układu krążenia, reumatycznych, a także, jako element rehabilitacji po złamaniach i urazach.
- Termy w Bukowinie Tatrzańskiej obfitują w sód, potas, siarkę, wapno, chrom i magnez. Kąpiele w basenach termalnych pomagają pacjentom w czasie rehabilitacji, wspierają także układ odpornościowy oraz działają relaksacyjnie.
- Termy w Uniejowie w swoim chemicznym składzie zawierają chlorek sodu, a także magnez, wapń, siarkę, jod, potas, brom i krzem. Korzystanie z basenów termalnych w Uniejowie może przyczynić się do poprawy wyglądu skóry, a także przyspieszenia gojenia się ran. Pozwoli także na redukcję cellulitu i zmarszczek.