deski tarasowe kompozytowe

Deski tarasowe kompozytowe – czy to dobre rozwiązanie na taras?

Od pewnego czasu deski kompozytowe są częstym wystrojem tarasu. Coraz więcej osób wybiera deski kompozytowe zamiast tradycyjnych (drewnianych). Zastanowimy się dzisiaj, z czego to wynika. Odpowiemy również na odwieczne pytanie, które tworzywo jest lepsze i bardziej wytrzymałe? Zapraszamy do lektury!

Deska kompozytowa – czy to dobra alternatywa?

Deski tarasowe kompozytowe są niezwykle trwałym i odpornym tworzywem. Sam materiał jest bardzo odporny na zmiany pogodowe. Zarówno ulewy, śnieg, jak i upalne słońce. Dodatkowo powierzchnia desek kompozytowych jest gładka, dlatego też ogranicza ryzyko drzazg. Jaka jest jeszcze przewaga między deską kompozytową a drewnianą? Tworzywo to nie wymaga dużo uwagi. Nie trzeba go corocznie impregnować, jak jest w przypadku drewna.

Wszystkie osoby, które chcą zdecydować się na deski kompozytowe, muszą pamiętać, że one również mogą się nieco zniszczyć. Można jednak temu z powodzeniem zaradzić – należy wykonywać prace konserwacyjne, które zabezpieczą tworzywo przed ewentualnymi uszkodzeniami. Prace te są znacznie mniej wymagające niż w przypadku drewna. Deski tarasowe kompozytowe są dostępne w różnych wariantach. Możecie je obejrzeć m.in. tutaj: https://www.deckpol.pl/

Czy deski kompozytowe mają wady?

Decydując się na deski kompozytowe, musicie pamiętać o kilku kwestiach:

  • po wielu latach użytkowania deska zmienia kolor (nieco wyblaknie) – niestety nie można tego naprawić;
  • deski kompozytowe dosyć mocno się nagrzewają, dlatego chodzenie bez butów może być niemożliwe w upalny dzień.

Deski tarasowe kompozytowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, deski kompozytowe znajdują szerokie zastosowanie na tarasach, ale nie tylko. Mogą być położone zarówno na dużych tarasach, jak i małych balkonach czy w przestrzeniach użyteczności publicznej. Mogą być wykorzystywane również na elewacjach – są doskonałym uzupełnieniem budynków, zarówno wykonanych w sposób klasyczny, jak i nowoczesny. Decydując się na deski kompozytowe elewacyjne, musimy pamiętać o tym, że muszą być one odpowiednio przystosowane do takiego użytkowania – nieco się różnią od tych przeznaczonych na taras. Wyróżniamy również deski kompozytowe ogrodzeniowe. Mogą być wykorzystywane jako materiał do ogrodzenia naszego powtórka. Ogrodzenie z takiego materiału z całą pewnością poprawi walory wizualne całego domu. Deski kompozytowe można również wykorzystać do zabudowy basenów czy podczas projektowania małych ogrodów.

Jak dbać o tarasowe deski kompozytowe?

Deski kompozytowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podczas sprzątana tarasu należy używać odpowiednich środków do czyszczenia zarówno powierzchni desek, jak i szczelin. W takich szczelinach często mogą się pozostawać resztki wody, dlatego istotne jest utrzymanie odpowiedniego obiegu powietrza między deskami. Jeżeli chcesz, żeby Twoje deski były w jak najlepszym stanie musisz pamiętać o:

  • czyszczeniu ryfi;
  • nie należy również na deskach pozostawiać zmoczonego materiału;
  • zadbać o prawidłowy obieg powietrza;
  • używać odpowiednich środków do czyszczenia.

Poprawne użytkowanie deski kompozytowej może wydłużyć jej żywotność nawet o kilkanaście lat.

Powody, dla których warto wybrać tarasowe deski kompozytowe

  1. Deski kompozytowe są trwałe i odporne – są odporne na warunki pogodowe, gnicie, grzyby czy inspekty.
  2. Mają szerokie zastosowanie – można je wykorzystać zarówno na tarasie, balkonie, jak i w budynkach przeznaczonych do użytku publicznego.
  3. Deski tarasowe kompozytowe są bezpieczne w użytkowaniu – są antypoślizgowe i charakteryzują się brakiem drzazg.
  4. Mają długi okres żywotności – wiele firmy udziela nawet gwarancji między 10 a 25 lat.
  5. Spełniają najwyższe standardy walorów estetycznych. Pasują niemal do każdego wystroju i idealnie imitują prawdziwe drewno.
  6. Deski tarasowe kompozytowe są łatwe w montażu. Klipsy, które służą do łączenia desek, są ukryte, dzięki temu nie widać łączeń między deskami.
  7. Deski kompozytowe nie wymagają konserwacji (nie trzeba ich malować, zabezpieczać olejem czy innymi preparatami). Wystarczy je regularnie myć i usuwać zabrudzenia, które gromadzą się między szczelinami.