Fotowoltaika w domu, firmie, dla rolnika – wszystko o wszechstronnych możliwościach instalacji fotowoltaicznej

O panelach fotowoltaicznych mogliśmy usłyszeć wiele mitów. Jeden z nich dotyczy braku korzyści z fotowoltaiki w kraju, w którym przez połowę roku mamy do czynienia z zachmurzonym niebem. Dziś nie będziemy skupiać się na mitach, jednak ten podany powyżej obrazuje nam, dlaczego warto sięgać po instalacje fotowoltaiczne w Polsce. Dlaczego fotowoltaika w firmie, fotowoltaika w domu i dla rolnika to doskonałe rozwiązanie?

Chłodniejsze dni niosą ze sobą wyższe rachunki za prąd. Przy instalacji fotowoltaicznej możemy skutecznie je obniżyć, a nawet stać się w pełni niezależnym od dostawcy energii. I nie, nie musimy martwić się zachmurzonym niebem. Fotowoltaika działa także w pochmurne dni. Jakie więc jeszcze korzyści ze sobą niesie?

Wpływ na środowisko

Energia słoneczna ma najmniejszy negatywny wpływ na środowisko w porównaniu z jakimkolwiek innym źródłem energii. Nie wytwarza gazów cieplarnianych, a także nie zanieczyszcza wody. Wymaga również bardzo mało wody do utrzymania, w przeciwieństwie do elektrowni jądrowych, które potrzebują 20 razy więcej wody. Produkcja energii słonecznej nie generuje hałasu, co jest dużą zaletą, ponieważ wiele instalacji słonecznych znajduje się na obszarach miejskich, jak np. domowe panele słoneczne. Korzystne oferty dla każdego klienta – osoby prywatnej, rolnika czy przedsiębiorcy – znajdziesz na stronie: https://flexipowergroup.pl/.

Mniejsze rachunki za energię

Wytwarzanie własnej energii oznacza mniejsze zużycie od dostawcy. W niektórych przypadkach instalacje fotowoltaiczne mogą nawet sprawić, że się od niego uniezależnisz. Im więcej energii wyprodukujesz, tym mniej będziesz potrzebować od dostawcy, co zwiększy twoją niezależność energetyczną. To z kolei natychmiast przełoży się na oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Możesz również zarabiać, sprzedając niewykorzystaną energię elektryczną, którą wytworzyły panele fotowoltaiczne, z powrotem do sieci.

Oferowane dofinansowania na panele słoneczne sprawią, że Twoja zielona inwestycja będzie jeszcze korzystniejsza.

Wszechstronne zastosowanie energii słonecznej

Dopóki świeci słońce, energia słoneczna może być wykorzystywana w dowolnym miejscu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku odległych regionów, w których nie ma dostępu do żadnego innego źródła energii elektrycznej. Ogromna liczba ludzi na całym świecie nie ma dostępu do elektryczności. W tych regionach mogłyby zostać rozmieszczone niezależne systemy słoneczne, które poprawiłyby życie milionów ludzi. Co więcej, energia słoneczna jest również wykorzystywana do zasilania statków kosmicznych i łodzi.

Fotowoltaika dla rolników czy fotowoltaika w firmie nikogo więc dziś już nie dziwi, a wręcz w wielu miejscach jest ich nieodłączną częścią. Doskonałym tego przykładem są nasi sąsiedzi – Niemcy – w których spotkamy się z ogromnymi farmami fotowoltaicznymi.

Mniejsze straty energii

Część energii, około 3-5%, jest tracona podczas transportu i dystrybucji. Im większe odległości między produkcją a punktami zaopatrzenia, tym więcej energii tracimy. Straty te mogą nie wydawać się znaczące, ale mogą wpływać na wydajność instalacji w regionach o dużej gęstości zaludnienia. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika w Warszawie to dziś tak często wpisywana w wyszukiwarce fraza. Gęstość zaludnienia w stolicy wynosi aż 3 467 osób na km².

Posiadanie paneli słonecznych na dachu lub na podwórku znacznie zmniejsza tę odległość, zwiększając w ten sposób wydajność paneli słonecznych.

Produkcja energii w godzinach szczytu

Zapotrzebowanie na energię jest zwykle wyższe w godzinach 11:00-16:00, a następnie wczesnym wieczorem. Oczywiście jest to okres szczytu cen energii elektrycznej. W tych godzinach energia słoneczna osiąga maksymalną zdolność produkcyjną.

Wyprodukowana w tym czasie energia elektryczna ma wyższą wartość, niż gdyby została wytworzona w nocy. Dzięki dodatkowemu dopływowi energii elektrycznej z energii słonecznej, ceny w tych ramach czasowych mogłyby zostać obniżone do poziomu zbliżonego do godzin nocnych. Z możliwości tej korzysta wiele przedsiębiorstw, w których maszyny i urządzenia są zasilane energią pozyskiwaną z fotowoltaiki.