Jak działa fundacja pomocy dzieciom?
O sile bezinteresownego pomagania wiemy wszyscy, ale czy zastanawiamy się, ile dobrego dla najmłodszych robią fundacje pomocy dzieciom? Tego typu inicjatywa znajduje ogromne uznanie szczególnie w miejscach, gdzie przebywają mali pacjenci. Dzieci chore i cierpiące mają okazję na chwilę zapomnienia podczas długich i męczących pobytów w szpitalach. Dowiedz się, jak działa i co wnosi fundacja pomocy dzieciom.
Inicjatywy fundacji pomocy dzieciom
Liczne badania, ale też obserwacje najmłodszych pacjentów doprowadziły do wniosku, że uśmiech może leczyć, a na pewno koi smutek czy tęsknotę spowodowane pobytami w szpitalach. Fundacja pomocy dzieciom ma za zadanie organizować młodszym i starszym dzieciom czas, a robi to z inicjatywy własnej, wspierana przez dobrowolne datki i darowizny. Wśród najciekawszych obecnie inicjatyw jest:
- Śmiechofon – wirtualne wizyty doktorów clownów, które odbywają się w całym kraju. Połączenie telefoniczne można nawiązać z dowolnego miejsca, aby poprawić dziecku samopoczucie, złagodzić stres i napięcie oraz przywrócić poczucie bezpieczeństwa,
- Wirtualny Instytut Dobrej Zabawy – nie wszystkie dzieci mogą bawić się w ogrodzie, na podwórku czy placu zabaw. Nadal jednak chcą się śmiać. Umożliwia im to udział w cyklu edukacyjnym dla najmłodszych, który składa się z wesołych modułów. Każdy z nich to lekcja żonglerki, nauka o kosmosie, dźwiękach czy zdrowiu. Wszystko w radosnej, przystępnej dla najmłodszych formie,
- animacje dla dzieci w szpitalu – to zdecydowanie ulubiona forma rozrywki małych pacjentów, której zawsze towarzyszy mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Wciągające i rozweselające programy artystyczne pozwalają zapomnieć o bólu i smutku, sprawiają, że kondycja psychiczno-fizyczna dzieci ulega poprawie.
Leczenie uśmiechem
Dużo prawy jest w stwierdzeniu, że śmiech to zdrowie. Od dawna wiadomo, że uśmiech leczy, dlaczego więc nie zastosować tej formy terapii w przypadku najmłodszych, ale też seniorów. Uśmiech zaraża, uwalnia endorfiny, jest uniwersalnym językiem, którym porozumiewają się ludzie na całym świecie, zaraża i przyspiesza rekonwalescencję. Udowodniono, że śmiech zmniejsza ilość hormonów stresu, stymuluje szybszą produkcję przeciwciał, czyli wspiera walkę z chorobą i wzmacnia układ odpornościowy. Tego potrzebują pacjenci przebywający na oddziałach szpitalnych i w innych ośrodkach leczniczych czy domach opieki.
Jeżeli inicjatywy fundacji dla dzieci są Ci bliskie, możesz okazać im wsparcie, np. oddając na ich cel 1% swojego podatku.