Jak działa pompa ciepła i dlaczego to rozwiązanie się opłaca?
Pompa ciepła to urządzenie, które wydaje się być bardzo skomplikowanym, jednak jest genialne w swojej prostocie. To jedno z najbardziej efektywnych, a jednocześnie najoszczędniejszych urządzeń grzewczych. Można ją wykorzystać zarówno do podgrzewania wody jak i do ogrzewania całego domu. Jej niezwykła zaletą są niskie koszty eksploatacyjne. Wystarczy dobrać odpowiednie urządzenie do powierzchni i cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem i niskimi rachunkami.
W wyborze mogą pomóc nam pracownicy profesjonalnej firmy takiej jak: https://klimatyzacjadomowa.com/pompy-ciepla/
Jak wygląda proces ogrzewania przez pompę ciepła?
W zależności od rodzaju pompy ciepła, jej ogólne działanie polega na pobieraniu ciepła z wody, powietrza lub gruntu, a następnie przekazywaniu go do pomieszczenia. Cały system, niezależnie od tego jaki rodzaj wybierzemy, składa się z trzech części:
- systemu, który pobiera energię ze środowiska
- jednostki pompy ciepła, która odzyskuje ciepło z otoczenia
- systemu rozprowadzającego i przechowującego ciepło, które dostarczane jest bezpośrednio do domu
Pobór ciepła z otoczenia
Gruntowe pompy ciepła, znajdują się pod powierzchnią ziemi, skąd źródło ciepła wypełnione specjalną cieczą z dodatkiem środka, który uniemożliwia zamrażanie, absorbuje ciepło. Może być ono pobierane bezpośrednio z gruntu lub wód gruntowych. Cały system musi znajdować się na głębokości poniżej poziomu przymarzania. Istnieją także pompy ciepła powietrzne, których zasada działania jest nieco inna. Specjalny wentylator pobiera powietrze z otoczenia, które przekierowywane jest bezpośrednio do pompy ciepła.
Proces wykorzystywania pobranego ciepła
Pobrane ciepło z otoczenia przechodzi przez wymiennik ciepła inaczej nazywany parownikiem, gdzie łączy się z czynnikiem chłodniczym. Z powodu różnicy temperatur zachodzi odparowanie czynnika chłodniczego, a powstałą parę pobiera sprężarka. Poziom temperatury czynnika chłodniczego rośnie. W drugim wymienniku ciepła, który nazywany jest skraplaczem znajduje się gorący czynnik chłodniczy, który ma postać gazu pod wysokim ciśnieniem. Zachodzi tam proces jego skraplania, po czym oddaje on ciepło. Po tym procesie trafia on do zaworu rozprężonego, po czym jego ciśnienie się zmniejsza, a sam czynnik zmienia stan skupienia na ciekły.
Ostatni krok: ogrzewanie
Instalacja grzewcza i zasobniki magazynujące ciepło wypełnione są wodą, która pełni rolę czynnika grzewczego. W procesie ogrzewania przejmuje ona ciepło, które wytworzyło się w poprzednim procesie i przekazuje je bezpośrednio do centrum dystrybucji czyli do punktu końcowego, który oddaje ciepło do ogrzewanego budynku. Mogą nim być grzejniki czy ogrzewanie podłogowe zainstalowane w domu, a także zbiornik wody.
Pompy ciepła Warszawa – jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Ważne jest dobranie odpowiedniego urządzenia, które będzie dobre jakościowo oraz przede wszystkim jego wydajność będzie odpowiadała zapotrzebowaniu energetycznemu budynku. Stałe zwiększanie standardów energetycznych budynków sprawia, że lepiej skierować się w stronę bardziej efektywnych urządzeń. W takich przypadkach przeważnie niższe są także koszty eksploatacji. Warto zwrócić także uwagę na to, czy wybrane urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują poprawne działanie urządzenia i odpowiedni jego standard. Istotne jest także, aby sprawdzić jaką gwarancję oferuje producent. Samo urządzenie jest bardzo ważne, ale do poprawnego jego działania jest potrzebne także umiejętne przeprowadzenie instalacji. Warto wybrać firmę, która jest już długo na rynku i specjalizuje się właśnie w montażu pomp ciepła. To daje nam gwarancję, że posiadają oni odpowiednie doświadczenie i fachową wiedzę, dzięki czemu sama instalacja przebiegnie prawidłowo, a wcześniej otrzymamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Oczywiście warto porównać oferty cenowe kilku firm, aby mieć rozpoznanie cenowe na rynku. Jednak warto pamiętać, że jest to urządzenie, które montujemy na lata, a doświadczeni montażyści nie będą najtańszą opcją, ale za to zagwarantują nam wysoką jakość instalacji oraz gwarancję.