zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Jakie elementy służą do wykonania zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości?

Praca na wysokości jest ryzykowna, gdyż wiąże się z ryzykiem upadku. Osoby wykonujące prace na dachach, rusztowaniach lub podobne powinny korzystać z zabezpieczeń. Dzięki nim ogranicza się ryzyko śmiertelnych upadków oraz zdarzeń, które skutkują poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Co składa się na profesjonalne zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości?

Profesjonalne zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Szelki bezpieczeństwa, czyli uprzęże powstrzymujące spadanie, są najbardziej znanym, ale nie jedynym elementem zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Szelki zakłada się na biodra pracownika. W przypadku poślizgnięcia się lub potknięcia pracownik jest chroniony przed upadkiem i poważnym uszkodzeniem ciała lub śmiercią. Same szelki nie spełniają jednak swojej roli, gdyż konieczne jest połączenie ich z podzespołem amortyzująco-łączącym, który prowadzi do urządzenia kotwiczącego. Urządzenie kotwiczące to element stały lub tymczasowy, który spełnia wymogi opisane w dyrektywie PN-EN 795:2012. Kotwice montuje się na powierzchniach nachylonych, pionowych i poziomych. Możliwe jest założenie ich na stałe lub tymczasowo.

Profesjonalne zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości obejmują również elementy asekuracji pionowej. Najczęściej wykorzystywane są szynodrabiny, które powinny zastąpić drabiny koszowe, dające złudne poczucie bezpieczeństwa. Szynodrabiny umożliwiają bezpieczne wchodzenie na kominy, słupy energetyczne i inne wysokie konstrukcje. Szyna umożliwia przypięcie szelek bezpieczeństwa i wchodzenie po kolejnych szczeblach drabiny na wysokość kilkudziesięciu metrów bez używania dodatkowych stałych konstrukcji. W zależności od potrzeb użytkowników i charakteru konstrukcji prowadnica może być giętka lub sztywna.

Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości a przeglądy okresowe

Wszystkie systemy zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości powinny być poddawane regularnym przeglądom okresowym. Przegląd powinien odbywać się maksymalnie w cyklu nieprzekraczającym jednego roku. Zabronione jest korzystanie z urządzenia kotwiczącego, które nie przeszło kontroli okresowej lub gdy konsola wykazała jego uszkodzenie. Do wykonania przeglądów należy wyznaczać wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Wszelkie oznaki odkształceń, braku śrub i nakrętek lub widocznej rdzy na kotwicy są znakiem, że element należy wymienić lub naprawić. Rygorystyczne normy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na wysokości.