Jakie kosmetyki i narzędzia potrzebne są do czyszczenia lamp samochodowych?
Czyszczenie lamp samochodowych oraz odświeżenie ich wyglądu, gdy są już lekko matowe, możesz przeprowadzić w domowym garażu. Będzie potrzebnych ci kilka akcesoriów i kosmetyków, które bez problemu znajdziesz w wielu sklepach samochodowych – stacjonarnych lub internetowych. Co będzie niezbędne do czyszczenia lamp samochodowych?
Niezbędne będą preparaty do czyszczenia i polerowania reflektorów oraz delikatne ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Przyda ci się również taśma ochronna, aby zabezpieczyć karoserię wokół polerowanych lamp. Może być to zwykła taśma malarska, która na pewno nie uszkodzi lakieru samochodowego podczas jej demontażu.
W sklepie budowlanym bez problemu znajdziesz akcesoria potrzebne do polerowania i szlifowania lamp. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w papiery ścierne do szlifowania na mokro, najlepiej takie o gradacjach od 600 do 3000.
Niezbędna będzie również pasta polerska oraz polerka (może być również wiertarka, do której przymocujesz gąbkę polerską). Jeśli nie masz czasu na kompletowanie tych akcesoriów, na rynku znajdziesz wiele gotowych zestawów, aby przeprowadzić czyszczenie lamp samochodowych oraz regenerację.
Od czego zacząć czyszczenie lamp samochodowych?
Pierwszy krok to umycie lamp i nadwozia. Gdy ten etap masz już za sobą, możesz zabezpieczyć elementy samochodu będące w otoczeniu reflektorów. Oklej je taśmą, aby uniknąć przypadkowego przetarcia ich papierem ściernym.
Szlifowanie reflektorów
Po zabezpieczeniu elementów wokół lamp samochodowych, możesz przystąpić do szlifowania. Zamocz papier ścierny o niskiej gradacji (600-800) i szlifuj całą powierzchnię reflektorów, stopniowo zwiększając gradację papieru. Jeśli lampy w twoim samochodzie nie są bardzo zużyte, możesz od razu przeszlifować je delikatniejszym papierem (1500-2000).
Podczas szlifowania bardzo ważna jest technika – nie szlifuj lamp okrężnymi ruchami, ale wykonuj na przemian ruchy pionowe i poziome. Pamiętaj, że używasz papieru do szlifowania na mokro, więc co jakiś czas możesz spryskiwać wodą lub przemywać lampy mokrą ścierką.
Polerowanie lamp samochodowych
Ostatnim etapem czyszczenia lamp samochodowych jest ich polerowanie. Jak to zrobić? Nałóż na reflektory niewielką ilość pasty polerskiej i wetrzyj ją w klosz lampy za pomocą polerki lub wiertarki z nakładką do polerowania. Prędkość obrotów polerki nie powinna przekraczać około 800 obrotów na minutę. Po chwili przetrzyj lampy czystą ściereczką z mikrofibry i powtórz polerowanie, tym razem zwiększając prędkość obrotów. Pamiętaj, by nie wykonywać ruchów zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ klosz reflektora może się nagrzać i pęknąć.
Zabezpiecz lampy samochodowe i ciesz się ich lepszym wyglądem
Gdy ukończysz polerowanie, odczekaj aż klosze lamp będą chłodne i zabezpiecz je np. preparatem do szyb. Od teraz możesz cieszyć się odświeżonym wyglądem świateł w swoim samochodzie i większym bezpieczeństwem na drodze. Gdy raz wykonasz samodzielnie czyszczenie lamp samochodowych, będziesz już wiedział, że nie jest to bardzo skomplikowany proces a efekt wart jest odrobiny wysiłku.