wybielanie zębów

Jakie są metody wybielania zębów?

Stomatologia estetyczna umożliwia pacjentom rozjaśnienie zębów w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Dzięki profesjonalnym zabiegom wybielania szkliwo nabiera śnieżnobiałego koloru. Zęby są jednocześnie lepiej chronione przed próchnicą i chorobami przyzębia. Jakimi metodami można wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym?

Wybielanie zębów za pomocą nakładek

Najprostszą metodą wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym https://www.luxdentica.pl/wybielanie-zebow jest nałożenie żelu rozjaśniającego na specjalne nakładki. Pacjent trzyma nakładki na zębach przez kilka minut. Żel usuwa przebarwienia z zębów i rozjaśnia szkliwo w delikatny sposób. Efekt rozjaśnienia o 1-2 tony utrzymuje się przez długi czas.

Wybielanie nakładkowe jest nieinwazyjne i bezpieczne dla szkliwa. Można używać ich nawet w przypadku pacjentów z nadwrażliwością zębów. Nakładki z żelem wybielającym wzmacniają szkliwo, gdyż zwiększają jego mineralizację. Dzięki temu zęby po zabiegu są mocniejsze i odporniejsze na działanie bakterii próchniczych.

Wybielanie zębów światłem

Światło lampy rozjaśnia zęby szybko i skutecznie, dzięki zastosowaniu akceleratora światła. Po nałożeniu preparatu wybielającego na zęby stomatolog uruchamia lampę, pod którą pacjent spędza około 10 minut. Po tym czasie jego zęby są idealnie białe, a szkliwo mocniejsze. Światło rozjaśnia zęby nawet o kilka tonów w kilka minut. Efekty zabiegu można zwiększyć za pomocą żelu rozjaśniającego do samodzielnego zastosowania w domu. Żel nakłada się na zęby na określony czas, dzięki czemu wybielone zęby mają pożądany odcień nawet przez 12 miesięcy.

Wybielanie zębów pod lampą jest bezbolesne. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z koniecznością nienaturalnego otwierania ust w celu naświetlenia żelu na zębach. Efekty zabiegu przewyższają jednak niedogodności związane z jego wykonaniem.

Czy wybielanie zębów osłabia szkliwo?

Zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczny dla szkliwa. Stomatolog stosuje wyłącznie te metody wybielania, które ograniczają ryzyko uszkodzenia zębów i sprzyjają remineralizacji szkliwa w celu jego wzmocnienia. Dzięki temu podnosi się odporność zębów na próchnicę i obniża ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Dodatkowo lekarz dentysta ocenia, czy u danego pacjenta możliwe jest wykonanie zabiegu rozjaśniania zębów. Jeśli pacjent ma niewyleczone ubytki, stomatolog przygotowuje plan leczenia, w którym uwzględnia również higienizację i wybielanie szkliwa po założeniu wypełnień.