Kiedy warto zgłosić się do projektanta wnętrz?
Samodzielne urządzanie domu lub planowanie remontu mieszkania może przynieść wiele satysfakcji, jak również rozczarowań. Stworzenie funkcjonalnej i stylowej przestrzeni wymaga sporego doświadczenia i wiąże się z długim poszukiwaniem odpowiednich mebli i sprzętów w wielu sklepach. Jeśli chce się zaprojektować funkcjonalną aranżację domu lub mieszkania, warto zgłosić się po pomoc do architekta wnętrz.
Brak czasu i doświadczenia
Jeśli ma się niewiele czasu na tworzenie projektu aranżacji wnętrza i nie zna się podstawowych zasad projektowania, powinno się skorzystać z pomocy architekta. Architekt wnętrz z Krakowa, Warszawy lub Katowic ma duże doświadczenie w aranżowaniu wnętrz w budynkach różnego typu. Jego wiedza umożliwia stworzenie efektownej i funkcjonalnej przestrzeni w przedwojennej kamienicy, lofcie, nowoczesnym apartamencie lub zabytkowej willi. Projektant wnętrz w Krakowie zadba o optymalne wykorzystanie przestrzeni i dopasuje charakter aranżacji do stylu całego budynku.
Bez doświadczenia trudno jest dobrać odpowiednie meble i sprzęty do danego wnętrza, a także dopasować do siebie różne barwy, wzory i dekoracje. Architekt wnętrz z Warszawy lub innego miasta zaproponuje również odpowiednie materiały wykończeniowe do szczególnych potrzeb użytkowników. Wskaże nietoksyczne farby odporne na zabrudzenia idealne do dziecięcego pokoju, wodoodporne panele do kuchni i łazienek, a także płytki, które dzięki właściwościom mrozoodpornym można położyć na tarasie. Samodzielne wybranie materiałów wykończeniowych bez odpowiedniej wiedzy może zakończyć się zmarnowaniem gotówki przeznaczonej na remont. Zły wybór powoduje konieczność dokonania szybkich zmian w aranżacji.
Ile kosztuje współpraca z projektantem wnętrz?
Współpraca z architektem wnętrz przyjmuje różne formy w zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego klienta. Klient może zdecydować się na skorzystanie z pomocy w aranżacji całego domu lub jednego pomieszczenia. Cena za usługi projektanta wnętrz zależy przede wszystkim od zakresu prac i jego trudności. Proste projekty bez nietypowych rozwiązań kosztują mniej. Przygotowanie aranżacji zmieniającej układ pomieszczeń w domu, obejmującej budowę antresoli lub stworzenie łazienki w mieszkaniu w przedwojennej kamienicy jest kosztowniejsze. Przed rozpoczęciem współpracy z architektem powinno się spytać go o koszty wykonania projektu, lecz cena nie powinna być kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór projektanta. Warto zwrócić uwagę głównie na jego portfolio i rodzaj zrealizowanych wcześniej projektów.