Kultowy Mini Cooper – poznaj jego historię
Idealny samochód to auto dopasowane do naszego stylu życia. Umożliwia codzienne przemieszczanie się w komfortowych warunkach i na własnych zasadach. Dzięki niemu bez trudu możemy zaplanować wypad za miasto i czerpać przyjemność z malowniczych tras. Są też samochody nawiązujące swoją estetyką do aut kultowych – takie bez wątpienia są MINI.
Niezawodne małe auta – tak przez wiele lat myśleliśmy o samochodach z rodziny MINI. BMW, obecny właściciel tej marki postarał się by produkowane przez niego auta posiadały świetne silniki, dobre nadwozia, niepowtarzalny design nawiązujący do klasycznego modelu z roku 1959. Te starania okazały się strzałem w dziesiątkę i wiele osób pokochało nowe modele MINI równie mocno jak pasjonaci oryginał, który nazwano Europejskim samochodem XX wieku w internetowym plebiscycie zorganizowanym przez Global Automotive Elections Foundation w 1999 roku. Posiadając takie auto pamiętaj by jego serwisowanie powierzyć autoryzowanemu serwisowi MINI. Zapoznaj się z ofertą http://www.autofus.mini.com.pl/.
Jak powstają kultowe auta?
W 1959 roku z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze egzemplarze auta, które stało się ikoną lat 60. Kilkutysięczna partia pojazdów zapoczątkowała nową erę w branży motoryzacyjnej. Chociaż decyzja o zaprojektowaniu nowego małolitrażowego auta wiązała się z kryzysem paliwowym i gwałtownym odchodzeniem od dużych pojazdów to samochód zyskał ogromną sympatię kierowców. Brytyjska odpowiedź na niemieckiego Volkswagena Garbusa okazała się być autem równie zgrabnym i nieszablonowym. Niewielki, lekki i tani w utrzymaniu Mini bardzo szybko zdobył serca Brytyjczyków.
Pomysł na samochód był niezwykle prosty. Miał zawierać się w określonych wymiarach, posiadać istniejący już silnik i spalać mało paliwa. O jego zaprojektowanie poproszono Aleca Issigonisa, odpowiedzialnego za projekt auta Morris Minor, który jako pierwszy brytyjski samochód sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Jak powstają kultowe samochody? Podczas projektowania Mini nad rozwiązaniami zastosowanymi w tym aucie pracowało jedynie kilku wybitnych profesjonalistów. W zespole wraz z Issigonisem był również Jack Daniels, Chris Kingham oraz dwóch studentów inżynierii. Ich pomysły odzwierciedlali na papierze czterej rysownicy. W 1957 roku powstał pierwszy prototyp nowego auta nazwany „Pomarańczowym pudełkiem” od koloru lakieru, jakim został polakierowany.
Nowa generacja MINI
Od tamtych wydarzeń upłynęło już ponad pół wieku, jednak popularność samochodów z rodziny MINI nie spada. Wciąż uważane są za świetne rozwiązanie dla osób przemieszczających się głównie w mieście. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na komfortowe poruszanie się w tym środowisku. Chociaż marka należąca początkowo do koncernu British Motor Corporation stała się w 1994 roku częścią BMW to samochody te nie utraciły swojego oryginalnego charakteru.
Pierwsze MINI wyprodukowane przez BMW trafiły do sprzedaży w 2001 roku. Auta te są znacznie cięższe i większe niż ich poprzednicy. W 2005 roku do MINI w wersji hatchback dołączył również model cabrio, a następnie w 2006 roku do sprzedaży trafiła druga generacja MINI. Linia stylistyczna tego modelu jest podobna do auta w pierwotnej wersji z 1959 roku została jednak dostosowana do nowoczesnych standardów – wygładzono ją, zmodyfikowano tył i przód oraz podniesiono nieco pokrywę silnika. Aby druga generacja spełniała testy zderzeniowe zdecydowano się zwiększyć gabaryty auta. W 2013 roku MINI kolejny raz odświeżono. Ponownie zwiększono jego rozmiary – długość, szerokość, rozstaw osi, a nawet pojemność bagażnika.
Ku uciesze pasjonatów Mini, BMW dostrzegało ogromny potencjał w tym kultowym samochodzie. Jego miłośnicy mogą obecnie wybrać model kombi – MINI Clubman, a nawet przestronnego SUV-a – model MINI Cooper Countryman, oraz auto sportowe MINI Coupé. Zwolennicy ekologii mogą zdecydować się na wersję hybrydową.