regeneracja turbin

Naprawa i regeneracja turbin — czy jest możliwa?

Turbina jest kluczowym elementem w działaniu turbosprężarki. Ta część ma kształt ślimaka, który jest ściskany, wtłaczając powietrze do cylindra. Opcjonalny element silnika cieplnego, turbosprężarka ma za zadanie zwiększyć mieszankę powietrza lub ciśnienie wlotowe powietrza. Jest on wymuszany przez turbinę, napędzaną energią spalin z drugiej turbiny napędowej i wytworzonym ciśnieniem dynamicznym. Silniki spalinowe i inne urządzenia mogą przetwarzać różne gazy (np. biogaz, gaz) na energię elektryczną lub ciepło.

Zazwyczaj, jeśli turbina ulegnie awarii

Odłamki trafiają do chłodnicy wraz ze znaczną ilością oleju smarowego. Jeśli nie zatrzyma się go szybko, drobne cząsteczki odłamków zmieszają się z olejem silnikowym i trafią do silnika. To prowadzi do poważnej awarii. Awarii turbosprężarki towarzyszy zazwyczaj szereg sygnałów ostrzegawczych przed jej nagłym uszkodzeniem. Najbardziej zauważalnym z nich jest syczący dźwięk, który staje się coraz głośniejszy. Jeśli olej wycieknie do układu wydechowego, podczas spalania powstaje charakterystyczny niebiesko-szary dym. Może to być spowodowane pęknięciami obudowy turbosprężarki lub uszkodzeniem wewnętrznych uszczelnień. Jedną z niespodziewanych zalet turbosprężarki jest to, że tłumi ona dźwięk wydobywający się z kolektora dolotowego, dzięki czemu silnik jest cichszy. Jeśli jednak zaczniesz słyszeć głośne dźwięki, takie jak dźwięk wiertła dentystycznego lub syreny policyjnej, jest to objaw możliwej awarii turbosprężarki. Naprawa i regeneracja turbin jest możliwa i do wykonania.

Przyczyny awarii turbiny – naprawa i regeneracja

Istnieje wiele rodzajów zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do przedostania się oleju silnikowego i uszkodzenia układu łożyskowego turbosprężarki. Najczęściej są to cząstki stałe, najczęściej węgiel, który powstaje w procesie spalania. Gdy stężenie tych cząstek wzrasta, działają one jak wysoce efektywne materiały ścierne, stopniowo ścierając i szlifując powierzchnie robocze wału i łożysk, zamykając otwory olejowe i zwiększając luz, aż olej przestanie kontrolować wał. Towarzyszy temu zazwyczaj znaczny wzrost poziomu hałasu oraz wyciek oleju przez uszczelkę czołową turbiny, co skutkuje przywieraniem oleju, a w samochodach bez cząstek filtracyjnych zauważalnym dymem wydobywającym się z wydechu.

Najczęstsze usterki w turbosprężarce to:

  • Uszkodzony wałek turbosprężarki.
  • Uszkodzone powierzchnie ślizgowe łożyska głównego.
  • Uszkodzenie łopatek turbiny.
  • Mechaniczne uszkodzenia łopatek sprężarki.

Podczas naprawy turbosprężarki należy zadbać o prawidłowe wyregulowanie układu wirującego turbosprężarki. Obejmuje to dwa etapy: zrównoważenie układu wirującego. W drugim etapie turbosprężarka poddawana jest tym samym warunkom co silnik spalinowy, czyli układowi wirującemu.