odwyk alkoholowy

O czym pamiętać, gdy bliska osoba rozpoczyna odwyk alkoholowy?

Odwyk w ośrodku dla alkoholików jest jedynie pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu. Sięganie po alkohol przez wiele lat sprawia, że odstawienie piwa, wódki lub whisky jest trudne i wymaga długiej pracy z psychologiem. O czym powinni pamiętać krewni osoby, która rozpoczyna leczenie alkoholizmu?

Odwyk alkoholowy trwa długo

Pacjenci ośrodków leczenia alkoholizmu często przebywają w nich przez kilkanaście tygodni, jednak po powrocie do domu wciąż kontynuują terapię. Pierwszy etap detoksu trwa dość krótko. Odwyk alkoholowy obejmuje również współpracę z psychologiem. Czas jej trwania jest zależny głównie od potrzeb uczestnika spotkań. Jeśli po kilku miesiącach jest gotowy, by rozpocząć samodzielne życie w trzeźwości, może zakończyć terapię. Większość alkoholików wymaga jednak leczenia przez kilka lat. Dopiero po długotrwałej pracy nad sobą i nauczeniu się nowych schematów myślowych, udaje im się przestać pić.

Zwykle czas trwania odwyku alkoholowego w ośrodku jest związany z okresem picia. Im dłużej trwa choroba alkoholowa, tym trudniej ją zakończyć. Zdarzają się jednak pacjenci z wyjątkowo silną motywacją, którzy pomimo wieloletniego sięgania po alkohol, w ciągu kilku miesięcy są gotowi do życia bez piwa, wódki lub whisky.

Odwyk alkoholowy: Wsparcie rodziny to podstawa

Na odwyku alkoholowym wsparcie rodziny jest kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów leczenia. Pomoc bliskich powinna być jednak przemyślana. Spełnianie próśb o przemycenie alkoholu do ośrodka, łamanie jego regulaminu oraz stwarzanie stresowych sytuacji sprawia, że terapia jest nieefektywna. Jednocześnie ważne jest powstrzymywanie się od oceniania i krytykowania chorego za jego dotychczasowe przewinienia. W odpowiednim czasie terapeuta nauczy za nie przepraszać i unikać ich powielania.

W czasie trwania terapii cała rodzina powinna porozmawiać z psychologiem, by poznać mechanizmy współuzależnienia. Dzięki rozmowie z doświadczonym terapeutą małżonkowie, dzieci lub rodzice dowiadują się, jak postępować, by ograniczyć ryzyko powrotu do nałogu. Dodatkowo psychoterapia rodzinna pomaga rozwiązać problemy, które trapią jej wszystkich członków. Nauka rozmawiania o uczuciach, wyrażania emocji bez powielania szkodliwych schematów i wspólnego życia w trzeźwości jest kluczowa dla podtrzymania efektów terapii. Jeśli rodzina unika pracy nad sobą i nie wspiera pacjenta ośrodka odwykowego, może on wkrótce wrócić do picia lub sięgnąć po inną, niebezpieczną używkę.