Pompy ciepła: Oszczędna i komfortowa eksploatacja
Gruntowa pompa wykorzystuje naturalne źródła energii, aby ogrzewać cały budynek. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które warto rozważyć wybierając źródło ogrzewania swojego domu. Ekologiczność i energooszczędność przyciąga coraz szersze grono inwestorów.
Energooszczędne alternatywy – pompy ciepła Mazowieckie
Pompy ciepła (https://www.4dom.com.pl/) stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców i klimatyzatorów we wszystkich klimatach. Energia pobierana jest z natury – wody, gruntu bądź powietrza. Dzisiejsza pompa ciepła może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do ogrzewania o około 50% w porównaniu z elektrycznym ogrzewaniem oporowym, takim jak piece i grzejniki przypodłogowe. To rozwiązanie, które może zapewnić wydajne ogrzewanie i chłodzenie Twojego domu. Prawidłowo zainstalowana powietrzna pompa ciepła może dostarczyć do domu do trzech razy więcej energii cieplnej niż zużywana energia elektryczna. Jest to możliwe, ponieważ pompa ciepła przenosi ciepło, a nie przekształca je z paliwa, takiego jak systemy ogrzewania spalinowego.
Wydajność dzisiejszych powietrznych pomp ciepła jest wynikiem postępu technicznego, takiego jak:
- termostatyczne zawory rozprężne do bardziej precyzyjnej kontroli przepływu czynnika chłodniczego do wężownicy wewnętrznej,
- dmuchawy o zmiennej prędkości, które są bardziej wydajne i mogą kompensować niektóre niekorzystne skutki ograniczonych kanałów, brudnych filtrów i brudnych wężownic,
- ulepszona konstrukcja cewki,
- ulepszony silnik elektryczny i dwubiegowa sprężarka,
- rury miedziane, żłobione wewnątrz w celu zwiększenia powierzchni.
System chłodzenia pompy ciepła składa się ze sprężarki i dwóch miedzianych lub aluminiowych wężownic (jednej wewnątrz i jednej na zewnątrz), które mają aluminiowe lamele ułatwiające przenoszenie ciepła. W trybie ogrzewania ciekły czynnik chłodniczy w zewnętrznej wężownicy usuwa ciepło z powietrza i odparowuje w gaz. Wężownica wewnętrzna uwalnia ciepło z czynnika chłodniczego, który skrapla się z powrotem do cieczy. Zawór zmiany kierunku przepływu w pobliżu sprężarki może zmienić kierunek przepływu czynnika chłodniczego w trybie chłodzenia, a także w celu usuwania szronu z wężownicy zewnętrznej w zimie.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła – Mazowieckie
Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze i instalacji pomp ciepła:
- Wybierz pompę ciepła z kontrolą zapotrzebowania na odszranianie. Zminimalizuje to cykle odszraniania, zmniejszając w ten sposób zużycie energii przez pompę ciepła i urządzenia dodatkowe.
- Wentylatory i sprężarki hałasują. Umieść jednostkę zewnętrzną z dala od okien i sąsiednich budynków i wybierz pompę ciepła o niższym poziomie hałasu na zewnątrz (w decybelach). Możesz również zredukować ten hałas, montując urządzenie na dźwiękochłonnej podstawie.
- Lokalizacja jednostki zewnętrznej może mieć wpływ na jej wydajność. Jednostki zewnętrzne należy chronić przed silnymi wiatrami, które mogą powodować problemy z odszranianiem. Możesz strategicznie umieścić krzak lub ogrodzenie pod wiatr od cewek, aby zablokować urządzenie przed silnymi wiatrami.
Gdzie zamontować pompę ciepła, by działała najlepiej?
Pompy ciepła działają najefektywniej, gdy różnica temperatur między zespołem pompowym a systemem dystrybucji ciepła jest niewielka. W konsekwencji wytwarzają ciepło o niższej temperaturze niż konwencjonalny system centralnego ogrzewania, więc do dystrybucji ciepła wymagana jest większa powierzchnia – innymi słowy większe grzejniki, więc niektóre z istniejących grzejników mogą wymagać wymiany.
Ogrzewanie podłogowe się sprawdza, ale można również zastosować duże grzejniki z pompą ciepła. Działają one również wydajniej, gdy zapotrzebowanie na temperaturę w systemie jest stopniowe, a nie gwałtowne, dlatego należy je kontrolować inaczej niż tradycyjne systemy centralnego ogrzewania.