Poradnia psychiatryczna – jakie choroby leczy psychiatra?
Co prawda w ostatnim czasie, na przestrzeni kilku ostatnich lat bardzo zwiększyła się nasza świadomość dotycząca chorób psychicznych, to gabinety psychiatryczne nadal nie kojarzą nam się z normalną pomocą, której może potrzebować każdy z nas. Wiele osób nadal uważa, że do psychiatry chodzą osoby, które chorują na poważne zaburzenia, np. schizofrenię czy zaburzenia osobowości. Nic bardziej mylnego. Pomocy psychiatry potrzebują również inne osoby, które na pierwszy rzut oka są zdrowe.
Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra, to lekarz, jak każdy inny. Pomaga w leczeniu chorób i rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Psychiatrzy zajmują się diagnozowaniem różnego rodzaju zaburzeń i chorób. Jest to ważna dziedzina medycyny. Lekarz ten może rozpocząć leczenie farmakologiczne i wypisywać zwolnienia.
Pamiętaj, że wizyta w poradni psychiatrycznej (Warszawa) to nie jest powód do wstydu. Jeżeli potrzebujesz pomocy zgłoś się do specjalisty, jak najszybciej. Przykładowy gabinet psychiatryczny, znajdziesz tutaj: https://www.centrum-psych.pl/
Z jakimi zaburzeniami udać się do psychiatry?
Wiele osób obawia się wizyty u psychiatry. Musicie wiedzieć, że jest to bezpodstawne. Jest to lekarz, jak każdy inny. Jeżeli boli nas kolano, idziemy do ortopedy, jeżeli mamy problemy związane z zawrotami głowy szukamy pomocy u neurologa i podobnie działają psychiatrzy – jeżeli nie radzimy sobie z otaczającym światem, potrzebujemy specjalistycznej pomocy. Bywa tak, że terapia z psychologiem to za mało i trzeba wspierać się pomocą psychiatryczną i farmakologią. Wróćmy jednak do odpowiedzi na pytanie, jakie choroby leczą psychiatra:
- zaburzenia osobowości;
- zaburzenia psychotyczne;
- zaburzenia seksualne;
- zaburzenia odżywiania;
- zaburzenia pamięci;
- zaburzenia snu;
- fobie;
- wypalenie zawodowe;
- depresję;
- schizofrenię;
- nerwicę;
- uzależnienia;
- psychozę;
- manię;
- zespół stresu pourazowego;
- syndrom DDA;
- oraz wiele innych chorób.
Psycholog i psychiatra – różnice
Zostawmy teraz ze sobą dwa zawody osób, które mogą nam pomóc i wspierać nasze zdrowie psychiczne – psycholog i psychiatra. Czym różnią się od siebie te dwie profesje?
- psychiatra zajmuje się diagnozowaniem chorób psychicznych, a w razie potrzeby włącza leczenie farmakologiczne. Pamiętajcie, że ani psycholog, ani psychoterapeuta nie mogą przepisywać leków. Diagnoza i dobranie leków powinny być dokładnie przemyślane, ponieważ leczenie farmakologiczne w przypadku zaburzeń psychicznych jest długoterminowe.
- psycholog lub psychoterapeuta zajmuje się czymś innym niż psychiatra. Psycholog/psychoterapeuta analizuje uwarunkowania biologiczne, psychospołeczne i inne czynniki, które mogłyby wpłynąć na zaburzenia. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie choroby wymagają włączenia leków – czasami wystarczy psychoterapia.
Kiedy warto iść do psychiatry?
Bardzo łatwo jest przeoczyć moment, w którym należałoby pójść do psychiatry. Bardzo często do gabinetu psychiatrycznego trafiają osoby, które są w już dużej rozsypce – należy wtedy włączyć dynamiczne leczenie, aby jak najszybciej osoba chora mogła wyjść na tzw. “prostą” i rozpocząć terapię. Poniżej przedstawimy Wam listę symptomów, których nie należy lekceważyć, jeżeli zauważysz je u siebie lub u kogoś bliskiego:
- ciągłe uczucie samotności;
- izolowanie się od ludzi;
- zmiany w relacjach z bliskimi;
- zmiana w relacjach społecznych;
- odczuwanie lęku;
- odczuwanie niepokoju;
- nadwrażliwość;
- duża nerwowość;
- dynamiczne zmiany nastroju;
- słyszenie głosów, których inni nie słyszą;
- widzenie rzeczy, których inni nie widzą;
- kołatanie serca, drżenie rąk, potliwość – przy tych dolegliwościach należy najpierw wykluczyć inne choroby;
Oprócz wyżej wymienionych objawów do psychiatry można również pójść, gdy przeżyło się dużą zmianę w życiu, z którą nie możemy sobie poradzić – choroba, śmierć, rozstanie, zwolnienie z pracy.