Przychodnia Grodzisk Mazowiecki – Dlaczego dziecko boi się wizyty u lekarza?
Często zdarza się, że dzieci martwią się, gdy słyszą, że „idą do lekarza”. Niektóre dzieci otwarcie wyrażają swoje uczucia, inne zachowują jednak przeżywają w tajemnicy. Jako rodzice możemy pomóc naszym dzieciom przezwyciężyć ich strach lub niepokój związany z wizytą u lekarza. Dostosowują się do zachowania naszych dzieci zarówno przed wizytą, jak w jej trakcie i tuż po. Rodzice powinni wykazać się dużą dozą cierpliwości i empatii przed wizytą u lekarza.
Przychodnia Grodzisk Mazowiecki to miejsce, gdzie mali pacjenci nie mają się czego bać, ale warto poznać powszechne powody strachu u dzieci.
Przychodnia Grodzisk Mazowiecki – powody, dla których dziecko boi się wizyty u lekarza
Powody, dla których dzieci się martwią wizytą u lekarza, mogą różnić się w zależności od wieku, osobowości i historii jego zdrowia. Oto kilka z nich, dla których dziecko może się bać pójścia do lekarza:
- Lęk separacyjny – Nie jest niczym niezwykłym, że starsze niemowlęta, małe dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym obawiają się rozstania z rodzicami. Niemowlęta w wieku 4-5 miesięcy mogą już wykazywać lęk przed rozstaniem z rodzicami, chociaż częściej ukazuje się on na przełomie 9 miesięcy. Jest to typowe na etapie rozwoju dziecka i nie wzbudza podejrzeń, chyba że lęk jest poważny, występuje codziennie przez ponad 4 tygodnie lub utrzymuje się powyżej 6 roku życia.
- Ból – dzieci często martwią się bólem związanym z wizytą u lekarza. Najczęstszym problemem jest to, czy konieczny będzie zastrzyk.
- Strach przed nieznanym – często zdarza się, że lekarze i rodzice używają słów lub terminów, których dzieci nie rozumieją, co może powodować, że niektóre z nich martwią się, że coś jest nie tak lub że są bardziej chore niż im się wydaje. Dzieci mogą również martwić się koniecznością operacji lub hospitalizacji. Może to być bardziej widoczne u dzieci, które miały starszego członka rodziny z przewlekłymi potrzebami medycznymi, wymagającymi częstych interwencji lekarza.
- Strach przed śmiercią – dzieci zaczynają rozumieć pojęcie śmierci w wieku około 4 lat, z pełnym zrozumieniem w wieku 7 lat. Dzieci z przewlekłymi chorobami medycznymi lub które straciły ukochaną osobę mogą mieć problem w zaakceptowaniu chęci niesienia pomocy ze strony lekarzy.
- Strach przed lekarzem – Wiele rzeczy związanych z lekarzami może być przerażających dla młodszych dzieci. Lekarz, który jest wysoki lub ma donośny głos, może wydawać się onieśmielający. Jest to szczególnie ważne, gdy spotykasz się z lekarzem po raz pierwszy, ponieważ Twoje dziecko zostanie zbadane przez zupełnie obcą osobę.
Bez względu na to, skąd bierze się strach Twojego dziecka lub jak Twoje dziecko reaguje na ten strach, istnieją sposoby, w jakie możesz z nim porozmawiać i pomóc mu przezwyciężyć jego zmartwienia. Najważniejsze to rozmawiać z dzieckiem zawsze, gdy pojawiają się u niego wątpliwości.