Terapia alkoholowa a terapia facylitacyjna
Dwunastostopniowa terapia facylitacyjna obejmuje 12-stopniowe grupy pomocy, takie jak Anonimowi Alkoholicy. Jako podejście terapeutyczne facylitacja 12 kroków zachęca do uczestnictwa i aktywnego uczestnictwa w 12-stopniowych spotkaniach w celu promowania abstynencji. Większość sesji ma charakter indywidualny, choć w razie potrzeby niektóre mogą obejmować członków rodziny.
Terapia w grupie szansą na pozbycie się nałogu?
Uznana za skuteczną strategię leczenia, ta terapia uzależnienia od alkoholu jest zgodna z podstawowymi 12-stopniowymi zasadami, w tym akceptacją, poddaniem się i abstynencją. Terapeuta pracuje z Tobą, aby przeprowadzić Cię przez 12 kroków w ramach każdej sesji. Generalnie skupisz się na pierwszych 3 krokach:
- Zaakceptowanie faktu, że jesteś bezsilny wobec alkoholu, co uczyniło życie nie do opanowania.
- Zaakceptowanie tego, że siła woli nie może rozwiązać tego problemu i że wyższa siła może pomóc.
- Poddanie się wyższej mocy, aby przezwyciężyć chorobę uzależnienia.
Terapeuta pomoże ci zbadać, w jaki sposób alkoholizm wpłynął na twoje myśli i emocje, abyś zrozumiał negatywne konsekwencje picia. Celem jest nauczenie się zdrowego zarządzania emocjami, rozwinięcie trzeźwej sieci wsparcia, zmiana sposobu interakcji z ludźmi, którzy ci to umożliwili oraz ustanowienie lub wzmocnienie poczucia duchowości. Możesz zostać poproszony o prowadzenie dziennika obecności na spotkaniach, reakcji na spotkania i materiałów do czytania, pragnień i wszelkich nawrotów, aby te kwestie mogły być omawiane na sesjach.
Terapia rodzinna
Uzależnienie dotyka wszystkich członków rodziny, a rodzinna terapia behawioralna okazała się skuteczna w leczeniu uzależnień. Ta technika dotyczy uzależnienia, a także relacji w rodzinie, zatrudnienia, problemów rodzicielskich i problemów behawioralnych.
W terapii behawioralnej rodziny nauczysz się wyznaczać cele, uczyć się nowych technik behawioralnych, rozwijać umiejętności potrzebne do poprawy życia domowego i wzmacniać umiejętności komunikacyjne. Ty i Twoja rodzina będziecie zachęcani do praktykowania tych zachowań poza sesjami.
Elementy zarządzania awaryjnego — system nagród — są często włączane do rodzinnej terapii behawioralnej jako sposób na zwiększenie motywacji. Cele leczenia są ustalane i omawiane podczas sesji, a członkowie rodziny otrzymują nagrody. Ten rodzaj terapii ma na celu pomóc rodzinom współpracować i wspierać się nawzajem w osiąganiu celów indywidualnie i jako całość.