Urządzenie pompy ciepła z Tarnowskich Gór

 

Pompa ciepła to urządzenie, które jest w stanie przenosić ciepło z jednego miejsca do drugiego, najczęściej z niższej temperatury do wyższej. Może być wykorzystywana do ogrzewania budynków lub produkcji ciepłej wody użytkowej.

Działanie pompy ciepła z Tarnowskich Gór

Działa na zasadzie pracy sprężarki, która wymusza przepływ czynnika roboczego (najczęściej freonu) pomiędzy dwoma wymiennikami ciepła. W jednym z nich zwanym parownikiem czynnik roboczy pobiera ciepło ze źródła o niższej temperaturze (np. gruntu, powietrza lub wody), a w drugim, zwanym skraplaczem, oddaje je do obiegu grzewczego w budynku. Pompy ciepła są uważane za ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie ogrzewania, ponieważ wykorzystują naturalne źródła ciepła z otoczenia, zamiast spalać paliwo kopalne. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, hal produkcyjnych itp. Można je stosować zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach, a także w połączeniu z innymi systemami grzewczymi.

Główne typy pompy ciepła z Tarnowskich Gór

Pompy ciepła dzielą się na kilka głównych typów, w zależności od źródła ciepła, z którego korzystają: Pompy ciepła powietrze-woda, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przenoszą je do obiegu grzewczego budynku. Pompy ciepła gruntowe, które wykorzystują ciepło z gruntu lub wody podziemnej, a następnie przenoszą je do obiegu grzewczego. Pompy ciepła woda-woda, które pobierają ciepło z wody (np. rzeki lub jeziora) i przenoszą je do obiegu grzewczego. Pompy ciepła powietrze-powietrze, które pobierają ciepło z powietrza wewnątrz budynku i przenoszą je do obiegu grzewczego. Pompy ciepła są uważane za ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie ogrzewania, ponieważ wykorzystują naturalne źródła ciepła z otoczenia, zamiast spalać paliwo kopalne. Mogą być też wykorzystywane do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Ogrzewanie pompą ciepła z Tarnowskich Gór

Ogrzewanie pompą ciepła polega na wykorzystaniu naturalnych źródeł ciepła z otoczenia do ogrzewania budynku. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie zwane pompą ciepła, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego, najczęściej z niższej temperatury do wyższej. Pompa ciepła działa, wykorzystując sprężarkę do przetłaczania powietrza (zwykle freonu) przez dwie wężownice, jednocześnie pochłaniając ciepło z jednej wężownicy. Cyrkulując schłodzone powietrze z powrotem przez cewki, sprężarka pobiera ciepło z powietrza i przekazuje je do czynnika chłodniczego.