socjoterapia studia podyplomowe

Dla kogo odpowiednie są studia podyplomowe z socjoterapii?

Obecnie socjoterapia wykorzystywana jest przede wszystkim przy leczeniu zaburzeń psychicznych. Czasy, w których żyjemy, są pod wieloma względami wymagające. Niezwykle ważne jest, by na równi ze zdrowiem fizycznym stawiać zdrowie psychiczne. By posiąść wymaganą wiedzę i pomagać pacjentom z takimi zaburzeniami, świetnym pomysłem są studia podyplomowe na kierunku socjoterapii.

Po co właściwie jest socjoterapia?

Głównym celem socjoterapii jest poszerzanie umiejętności społecznych pacjentów. Pomaga ona także przy pracy nad relacjami pacjenta z daną grupą społeczną. Dzięki socjoterapii specjaliści starają się także redukować stres oraz poprawić samoocenę pacjenta. Mimo że socjoterapia kojarzona jest głównie z dziećmi i młodzieżą, to również świetnie sprawdza się w przypadku osób dorosłych. Dzięki uczestnictwu w takich zajęciach możemy popracować nad asertywnością, prezentacją swojej osoby, a także odpowiednią ekspresją oraz modelowaniem umiejętności komunikacyjnych.

Studia podyplomowe z socjoterapii

Nie da się ukryć, że studia z socjoterapii cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki poszerzeniu swych umiejętności absolwenci są odpowiednio przygotowani, by podjąć pracę w placówkach edukacyjnych i wychowawczych. Najczęściej socjoterapia występuję jako specjalizacja przy okazji studiów z pedagogiki opiekuńczo wychowawczej. Warto jednak nadmienić, że to w oparciu o socjoterapie, tysiące osób rocznie jest w stanie z powodzeniem radzić sobie we własnych grupach społecznych. Przykład szkoły oferującej studia podyplomowe z socjoterapii znajdziecie pod poniższym linkiem: https://wspia.waw.pl/socjoterapia/

Cel studiów socjoterapia podyplomowa

Studia z zakresu socjoterapii gwarantują uzyskanie odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych we wszelakich placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Szereg uprawnień, jakie zyskają absolwenci w zależności od wybranej specjalizacji, pozwolą im na dalszą pracę w obrębie różnego rodzaju terapii pedagogicznych dzieci i młodzieży potrzebujących interwencji specjalistów.

Osoby, do których skierowana jest socjoterapia

Praca nad własnymi emocjami jest przydatna niemalże dla każdego. Od tego, jak radzimy sobie w środowisku społecznym, zależne jest, jak wiele pracy musimy w nią włożyć. Osoby, które najbardziej skorzystają z socjoterapii to:

  • Osoby uzależnione,
  • Osoby samotne,
  • Osoby agresywne,
  • Osoby wyobcowane,
  • Osoby cierpiące na nerwice,
  • Osoby nadpobudliwe,

Metody socjoterapii

Najczęściej metody socjoterapii dobierane są indywidualnie w oparciu o przeprowadzone obserwacje. Metod tych jest wiele i niejednokrotnie prowadzący terapie korzystają z całego arsenału technik z nadzieją na ich skuteczność. Wykorzystuje się tutaj przede wszystkim metody pracy grupowej. Dyskusje, wspólne rozwiązywanie problemów, czy symulowania najróżniejszych grupowych korelacji. Wiele z zajęć opartych jest na plastykoterapii, muzykoterapii, biblioterapii czy choreoterapii. Świetnym pomysłem są również wszelkiego rodzaju prace manualne jak stolarstwo czy rękodzieło.

Zajęcia socjoterapeutyczne

Zajęcia socjoterapeutyczne, prowadzone są w grupach kilku, bądź kilkunastu osobowych. Podzielone są ze względu na wiek oraz problemy, jakich dotyczą. Przy okazji pierwszego spotkania, uczestnicy zapoznają się ze sobą i tworzą tak zwany kontrakt grupowy. Wszyscy zebrani zobligowani są do wyrażenia zgody na zawarte podczas niego zasady. Gdy zbuduje się odpowiednie podwaliny pod dalsze spotkania, te przeprowadza się już na podstawie wcześniej ustalonego harmonogramu. Pamiętajmy, że zajęcia mają służyć konkretnemu zadaniu i prowadzący socjoterapie, stara się osiągnąć zamierzony cel.

Jaki powinien być socjoterapeuta?

Socjoterapia to nauka, która opiera się w ogromnej mierze, na tak zwanych umiejętnościach miękkich socjoterapeuty. Niezwykle ważnym są tutaj empatia, wrażliwość czy wyrozumiałość. Uczestnicy muszą również darzyć zaufaniem swojego prowadzącego. By ten cel osiągnąć, muszą widzieć w nim osobę komunikatywną, odpowiedzianą i przede wszystkim zaangażowaną w swoją pracę i problemy podopiecznych.