ekspandor

Gumy oplatane – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Gumy oplatane to niezwykle rozbudowana i bardzo popularna kategoria produktowa. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, w jak wielu codziennych czynnościach wykorzystujemy ten elastyczny produkt. Również, gdyby przyjrzeć się przedmiotom, z których korzystamy w domu czy w biurze, to okazałoby się, że wiele z nich zawiera właśnie gumę oplataną. Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie? Dowiesz się z naszego tekstu.

Ekspandor, czyli guma oplatana są dostępne w różnych kolorach oraz szerokościach np. tu: https://www.texmar.pl/ekspandor-guma-oplatana.html. To sprawia, że doskonale dopasowują się do oczekiwań wszystkich użytkowników – indywidualnych oraz firm. Od tak podstawowych zastosowań jak produkcja artykułów biurowych (teczki z gumką), do zupełnie nieoczekiwanych (profesjonalny sprzęt dla płetwonurków) – guma oplatana jest ważnym elementem produkcji w odzieży, tekstyliów, akcesoriów sportowych, nośników reklamowych oraz biurowych. Powszechnie też wykorzystuje się ją do prac montażowych, głównie mocowania banerów oraz naciągów do plandek samochodowych i w namiotach.

Rodzaje gum oplatanych Ekspandor

Gumy oplatane występują w dziesiątkach różnych kombinacji. Producenci dają możliwość wybrania zarówno szerokości materiału (zazwyczaj od 2 do 8 mm) oraz jego kolorystyki (podstawowe – czarny, biały i dodatkowe – zielony, czerwony). Co ciekawe ciągliwość produktów (na przykładzie polskiego Ekspandora) szacuje się nawet na 250%!

Gumy oplatane kategoryzuje się głównie ze względu na ich rozmiar:

  • 2 do 3 mm – cienkie gumy o dużej wytrzymałości. Znajdują zastosowanie w teczkach biurowych, a także w elementach odzieży, głównie kurtkach, plecakach, torbach czy obuwiu. Tzw. ubraniówki zazwyczaj występują w kolorze czarnym, podczas gdy gumki do teczek mogą być wielokolorowe,
  • 4 do 6 mm – grubsze linki doskonale sprawdzają się w siatkach bagażnikowych do samochodów, banerach reklamowych, a także przy produkcji sprzętu dla płetwonurków,
  • 8 mm – to najgrubsze gumy oplatane przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Nadają się do naciągania plandek w naczepach siodłowych, wielkoformatowych banerów reklamowych, a także napinania hal namiotowych.

Jak widzisz, znalezienie produktu, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby i zapewni Ci swobodę w realizacji działań montażowych czy produkcyjnych, nie jest trudny. Jednak najlepiej w tym zakresie współpracować bezpośrednio z producentem lub z dobrze zaopatrzonym punktem handlowym.

Zastosowanie gum Ekspandor

Gumy oplatane są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu, ale też w gospodarstwach domowych czy przy produkcji sprzętów sportowych i artykułów biurowych. W te elementy zaopatrują się także firmy specjalizujące się w produkcji odzieży oraz tekstyliów. Produkcja to nie jedyny sektor, który do realizacji swoich zadań wybiera mocne gumy oplatane. Elastyczne właściwości materiałów są niezwykle cenione przy montażu materiałów reklamowych (banerów) oraz napinaniu plandek w namiotach i samochodach dostawczych.

Gdzie sprawdzają się gumy oplatane ekspandor?

  • W produkcji sprzętu sportowego – lin do skoku na bungee, urządzeń do ćwiczeń i namiotów rekreacyjnych,
  • w produkcji tekstyliów oraz odzieży,
  • w montażu nośników reklamy, głównie banerów i naciągów plandek,
  • w produkcji akcesoriów biurowych, w tym teczek z gumką.

W tych wszystkich zastosowaniach ważne jest to, żeby guma oplatana była mocna, wytrzymała, elastyczna i miała odpowiednio duży naciąg. Chodzi też o to, żeby nie traciła swojej formy i nie odkształcała się trwale w wyniku częstego naciągania. Jak można uzyskać tak dobre parametry? Na pewno, wybierając wysokiej jakości surowce, a następnie obrabiając je z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i wreszcie – kontrolując przebieg całego procesu produkcyjnego. Potwierdzeniem jakości materiałów zawsze są certyfikaty. Potwierdzają one to, że produkt spełnia restrykcyjne krajowe i zagraniczne normy techniczne, a tym samym dopasowuje się do wymogów obowiązujących w każdej branży.