instalacje elektryczne Warszawa

Instalacje elektryczne – czego wymagać od fachowca

Elektryk, który zamontuje czy naprawi nowoczesną instalację, a jednocześnie poradzi sobie z instalacjami elektrycznymi starego typu, jest fachowcem na wagę złota. Tymczasem na rynku brakuje wykwalifikowanych elektryków. Na co zwrócić uwagę szukając wykonawcy instalacji?

Przemysłowe instalacje elektryczne wymagają precyzyjnego zaprojektowania, a potem fachowego serwisu i modernizacji. Takie prace należy powierzyć firmom, które zatrudniają elektryków o najwyższych kwalifikacjach.

Fachowiec od instalacji elektrycznych w zakładzie produkcyjnym

Tymczasem na rynku brakuje profesjonalistów. Świadczą o tym liczne raporty, np. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (z 2020 roku). Okazuje się, że w Polsce ciągle brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej m. in. w branży budowlanej.

“Szczególne zapotrzebowanie notuje się w takich zawodach, jak spawacz, elektryk, elektromonter, monter instalacji budowlanych” – piszą autorzy raportu PARP.

Trudno się zatem dziwić, że wykwalifikowani elektrycy należą do najbardziej poszukiwanych pracowników.

Elektryk – czego od niego wymagać

Bez pomocy elektryka trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie mniejszego czy większego zakładu produkcyjnego. Również w domu prędzej czy później przyjdzie moment, kiedy trzeba chwycić za telefon i poprosić o wsparcie fachowca.

Dobry elektryk powinien dysponować doświadczeniem i na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę i podnosić kompetencje. Specjalista potrafi:

  • szybko i precyzyjnie zdiagnozować problem,
  • znać najnowsze rozwiązania technologiczne,
  • dysponować nowoczesnym sprzętem pomiarowym i uprawnieniami,
  • montować i serwisować instalacje elektryczne w obiektach o bardzo różnych wymaganiach technicznych,
  • przeprowadzić okresowe badania techniczne.

To nie wszystko. Dobry elektryk pomoże właścicielowi firmy zmodernizować instalacje elektryczne i w ten sposób zmniejszyć przyszłe rachunki za prąd i zminimalizować ryzyko awarii.

Instalacje elektryczne przemysłowe w firmie

Instalacje elektryczne w domu wymagają nieco innej wiedzy i umiejętności niż instalacje w zakładzie produkcyjnym. Dlatego wpisując w wyszukiwarkę “instalacje elektryczne Warszawa” warto skorzystać z usług firm, które dysponują pracownikami specjalizującymi się w obsłudze różnego rodzaju instalacji.

To szczególnie ważne w przypadku zakładów przemysłowych. W takiej firmie instalacja elektryczna musi być zaprojektowana bez zarzutu. To oznacza m.in. dostosowanie do dużych obciążeń energetycznych.

Właściciel zakładu przemysłowego nie może sobie pozwolić na przerwy związane z brakiem energii wywołanym np. awarią instalacji. To grozi nie tylko zmniejszeniem produkcji i kłopotami z wywiązaniem się z kontraktów. Źle zaprojektowana lub naprawiona instalacja elektryczna może doprowadzić do uszkodzenia cennych urządzeń produkcyjnych.