Yerba Mate

Jakie korzyści zdrowotne oferuje Yerba Mate?

Yerba mate to tradycyjny południowoamerykański napój, który zyskuje popularność na całym świecie. Mówi się, że ma moc kawy i korzyści zdrowotne herbaty. Jej liście są zazwyczaj suszone na ogniu, a następnie moczone w gorącej wodzie, aby uzyskać napar. Można pić ją z ulubionymi syropami, tworząc nowe i niespotykane kompozycje smakowe https://szczyptaorientu.pl.

Bogactwo składników odżywczych

Yerba mate zawiera kilka korzystnych składników odżywczych, w tym:

  • Ksantyny: te związki działają jako stymulanty. Należą do nich kofeina i teobromina, które znajdują się również w herbacie, kawie i czekoladzie.
  • Pochodne kofeoilu: to związki, które są głównymi prozdrowotnymi przeciwutleniaczami zawartymi w herbacie.
  • Saponiny: tego typu gorzkie związki mają pewne właściwości przeciwzapalne i obniżające poziom cholesterolu.
  • Polifenole: to duża grupa przeciwutleniaczy, związana ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób.

Yerba mate może zawierać siedem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, a także prawie każdą witaminę i minerały, których potrzebuje Twój organizm, a jej moc przeciwutleniająca jest nieco wyższa niż w przypadku zielonej herbaty.

Źródło energii i poprawa koncentracji – Yerba mate

Przy 85 mg kofeiny na filiżankę yerba mate zawiera mniej kofeiny niż kawa, ale więcej niż filiżanka herbaty, dlatego, podobnie jak każdy inny pokarm lub napój zawierający kofeinę, może zwiększyć poziom energii i sprawić, że poczujesz się mniej zmęczony.

Kofeina może również wpływać na poziom niektórych cząsteczek sygnałowych w mózgu, dzięki czemu jest szczególnie korzystna dla skupienia umysłowego.

Yerba Mate: jak pić?

To napój, który jest tradycyjnie spożywany z pojemnika zwanego tykwą i popijana metalową słomką, która ma filtr na dolnym końcu, aby odcedzić fragmenty liści. Smak i działanie yerby zależą od tego, skąd pochodzi yerba, procesu suszenia i opiekania, pory roku oraz proporcji łodyg w stosunku do liści. Mówi się, że dzielenie go z tej tradycyjnej tykwy jest oznaką przyjaźni i więzi.