Do czego służą odbojnice do łodzi? Pełnią bardzo ważną funkcję
Zadaniem odbojnic do łodzi jest ochrona budynków hydrotechnicznych, jednostek pływających oraz życia ludzkiego. Pełnią niezwykle istotną funkcję, pochłaniając energię, którą np. statki przekazują pomostom podczas procesu cumowania. Aby jednak robiły to prawidłowo, muszą być niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Bardzo ważny jest też ich odpowiedni kształt oraz sposób montażu – żaden z tych elementów nie może zawieść, by nie doszło do nieszczęścia.
Właściwości i funkcje odbojnic do łodzi
Odbojnice do łodzi zwykle wykonywane są z gum modyfikowanych, naturalnych lub polietylenu, dzięki czemu cechują się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Ich zadaniem jest pochłanianie energii, muszą więc charakteryzować się wieloma cechami wytrzymałościowymi, np. mieć prawidłową siłę reakcji i energię absorpcji. Niezwykle ważne jest też, aby po uderzeniu nie zmieniały swojego kształtu na stałe, gdyż mogłoby to źle wpłynąć na efekty ich działania. Muszą zatem zawsze wracać do swojej pierwotnej formy.
Niezwykle ważne jest miejsce ich umieszczenia – mogą znaleźć się zarówno na budynku, jak i na łodzi. Ważne jednak, aby były na odpowiedniej wysokości, prawidłowo wyprofilowane i rozłożone. Odbojnice do łodzi często mają różnorodne akcesoria montażowe, takie jak np. uchwyty, łańcuchy czy śruby, a także zamknięte panele stalowe.
Co to są belki odbojowe i do czego służą?
Często odbojnice do łodzi nazywane są belkami odbojowymi, w praktyce jednak produkty te się nieco różnią, choć pełnią takie same funkcje. Belki są jednak mniejsze i wykorzystywane głównie do zabezpieczenia nabrzeży. Związane jest to z ich kształtem oraz faktem, że da się je montować liniowo. Również są wytrzymałe i chronią budowle hydrotechniczne przed uderzeniami jednostek pływających.
Na rynku dostępne są różne ich modele, produkowane w rozmaitych kształtach oraz kolorach. Korzystając z nich, należy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie w taki sposób, by skutecznie chroniły zarówno budynek, jak i burtę statku. Wybierając belki odbojowe, trzeba wziąć pod uwagę warunki, w których będą użytkowane, liczbę jednostek pływających oraz częstotliwość narażania ich na uderzenia.
Zarówno odbojnice do łodzi, jak i belki odbojowe, są gwarancją bezpieczeństwa ludzi, statków, a także budynków hydrotechnicznych. Aby dobrze sprawowały swoją funkcję, muszą być wykonane z trwałych materiałów najwyższej jakości. Kupując je, warto zaufać doświadczonym producentom, którzy udowodnili swoim doświadczeniem na rynku, że oferują niezawodne produkty.