neodymowy magnes

Gdzie wykorzystuje się neodymowe magnesy?

Neodymowe magnesy powstają w kontrolowanych warunkach. Dzięki starannie opracowanemu składowi z dodatkiem substancji wzmacniających, a także wysokiej sile przyciągania mają bardzo dobre właściwości. Odznaczają się przede wszystkim wysoką niezawodnością, co umożliwia stosowanie ich w meblach, urządzeniach elektrycznych i zabawkach. W sprzedaży są różne warianty neodymowych magnesów. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby ustalić, czym się charakteryzują i gdzie sprawdzą się najlepiej.

Jaką rolę w przemyśle pełnią neodymowe magnesy?

Zastosowane neodymowych magnesów w przemyśle  jest dość szerokie. Korzystają z nich przedstawiciele branży górniczej, spożywczej, chemicznej czy przetwórczej. Wynika to przede wszystkim z faktu, ze doskonale zastępują one inne rodzaje łączników, jak np. imadła, kleje czy taśmy. Te są, a przynajmniej dotychczas były dość powszechne, z uwagi na łatwą dostępność, niską cenę oraz nieskomplikowany montaż. Jednak teraz widać, że przegrywają w zetknięciu z niezawodnymi neodymowymi magnesami o niezwykle silnym polu magnetycznym. Dzięki takim cechom są one stosowane jako separatory cząstek metalowych w cieczach i gazach, a także służą do wykrywania metalowych cząstek niemal niewidzialnych gołym okiem.

Neodymowe magnesy – praca w środowisku wodnym

Z racji tego, że neodymowe magnesy mogą swobodnie pracować w środowisku wodnym są powszechnie stosowane do oddzielania metalowych cząstek w cieczach. Dobrze radzą sobie także z filtrowaniem opiłków metali z oleju, a także do mieszania, bez konieczności zanurzania mieszadła w cieczy. To ważny, gdy zależy nam na tym, aby nie doszło do jej skażenia.

Znamy jeszcze co najmniej dwa zastosowania neodymowych magnesów w cieczach – do czyszczenia szklanych akwariów i plastikowych pojemników, a także do uzdatniania wody.

Zastosowaniem neodymowych magnesów w produkcji mebli

Neodymowe magnesy często występują jako element zamków w szafkach czy szufladach. Są zatem częścią współczesnych mebli do szatni pracowniczych, biur, a także pomieszczeń mieszkalnych. Pełnia w nich funkcję zatrzasków, dlatego najczęściej można je spotkać w konstrukcjach, które mają tzw. cichy domyk. To obecnie jedno z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rozwiązań, głównie ze względu na komfort użytkowania, jak również wysokie bezpieczeństwo obsługi.

Jest znacznie więcej miejsc, gdzie spotkasz magnesy neodymowe. To także zabawki, sprzęty niszczące dane na nośnikach magnetycznych czy części maszyn i urządzeń (głównie wykorzystywane do konstruowania silników, prądnic i szeroko pojętego asortymentu elektronicznego).