neodymowy magnes

Neodymowe magnesy – rodzaje

Neodymowe magnesy to główna kategoria, w której znajdziemy co najmniej kilka typów magnesów. Zazwyczaj rozróżniamy je ze względu na kształt, jaki przyjmują oraz sposób mocowania. I tak dostępne są modele walcowe, płytkowe i pierścieniowe, przeznaczone do osadzania na śrubach lub na kleju. Ta różnorodność pozwala na idealne dopasowanie elementów do miejsca, w którym zostaną użyte, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb czy ograniczeń danej powierzchni.

Neodymowe magnesy – różne kształty i formy

Przyjmują różne kształty i rozmiary, a wybór konkretnego produktu wpływa na komfort korzystania z przedmiotu. Warto dowiedzieć się, jakie cechy mają poszczególne warianty neodymowych magnesów, aby wiedzieć, które wybrać do realizacji swoich projektów:

  • magnes walcowy – to magnes o niezwykle sile, która drzemie w elemencie o niewielkim rozmiarze. Ze względu na swoje właściwości znajduje szereg zastosowań w produkcji sprzętu elektronicznego, w tym słuchawek oraz czujników, zamków w meblach, zatrzasków w kurtkach, mierników, klipsów czy silników,
  • magnes płytkowy – to magnesy płaskie, które mają kształt kwadratowy lub prostokątny. W zależności od tego, jaka jest jego grubość i szerokość, znajduje szereg  zastosowań m.in. w pracach dźwigowych czy podnośnikowych. Dlatego wykorzystuje się go w produkcji separatorów magnetycznych, prądnic czy kontaktronów.
  • magnes pierścieniowy – to bardzo uniwersalny rodzaj magnesu, który świetnie sprawdza się w produkcji zabawek, zatrzasków w ubraniach, ale równie dobrze może być wykorzystywany przy konstrukcji silników, głośników, prądnic i innych sprzętów audio. Mogą być mocowane na otworach przelotowych i stożkowych, co sprawia, że na rynku znajdziesz ten wariant magnesu w wielu opcjach do wyboru.

Sposób mocowania neodymowych magnesów

Magnesy neodymowe możemy też podzielić ze względu na sposób mocowania. Wyróżnia się dwa główne typy produktów:

  • pod śrubę – wykorzystuje się te tam, gdzie powierzchnia jest dość twarda i nie ma problemy z umieszczeniem w niej śruby. Najczęściej jest to drewno, metal lub plastik, do których stosuje się wkręty lub śruby stożkowe. Taki system montażu jest szybko i bardzo stabilny,
  • z klejem 3 M – nie zawsze magnes da się przykręcić. Jeśli obróbce podlega szkło lub płyty meblowe, to śruba mogłaby uszkodzić ich strukturę. Alternatywą jest mocowanie na kleju, które jest równie efektywne i solidne, lecz nieinwazyjne.

Zamawiając neodymowe magnesy u producenta możesz precyzyjnie określić nie tylko kształt i rozmiar produktów, ale też sposób ich mocowania.