piece na pellet

Jakie zalety mają piece na pellet?

Zgodnie z przepisami wszyscy Polacy są zobowiązani do wymiany źródeł ogrzewania domów na ekologiczne. Wymiana pieców przebiega stopniowo i przyjmuje różne tempo w poszczególnych częściach kraju, jednak wkrótce wszędzie zabronione będzie korzystanie z kotłów najniższej klasy na paliwa stałe. Piece na pellet są dla nich wygodną i ekonomiczną alternatywą. Sprawdź, dlatego warto zdecydować się na ogrzewanie domu pelletem.

Czym jest pellet?

Pellet powstaje z biomasy. Do jego produkcji używa się drewna lub słomy. Silnie sprasowane resztki drewna lub słomy są wydajnym paliwem, które wydziela mniej szkodliwych substancji w czasie spalania. Pellet cechuje się niską wilgotnością oraz wysoką kalorycznością. Jego niewielka ilość wystarczy, by osiągnąć wysoką temperaturę i ogrzać duży budynek. Dodatkowo ze spalania pelletu powstają niewielkie ilości popiołu, dlatego konieczność jego wyrzucania jest ograniczona do minimum.

Piec na pellet – ekonomiczne ogrzewanie na lata

Piece na pellet takie jak: https://metalbet.pl/kotly-na-pellet/ są wykonane z solidnych materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę. Awarie kotłów tego typu należą zatem do rzadkości. Do pieców dołączone są podajniki, które umożliwiają bezobsługowe ogrzewanie budynku. Podajnik dozuje odpowiednie ilości pelletu, by utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach. Dodatkowo podajnik umożliwia korzystanie z pieca bez potrzeby dosypywania pelletu nawet przez 7 dni. Dzięki temu w trakcie wyjazdu na krótki urlop lub weekend domownicy nie muszą martwić się, że w ich domu będzie zimno. Utrzymanie dodatniej temperatury zabezpieczy instalację wodną i grzewczą przed zamarznięciem.

Ogrzewanie domu pelletem jest wydajne i niedrogie. Pellet spala się dokładnie i długo utrzymuje temperaturę. Dzięki temu do zapewniania optymalnej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy nieduża ilość opału, dlatego kupuje się go mniej niż węgla lub drewna. Wydatki na ogrzewanie spadają, mimo że w pomieszczeniach przez cały czas jest taka sama temperatura jak wcześniej.

Bezobsługowe piece na pellet

Ważną zaletą pieców na pellet jest ich bezobsługowe działanie. Użytkownik zasypuje podajnik do pełna, a następnie ustawia temperaturę, do której ma nagrzewać się piec. Po jej uzyskaniu kocioł spowalnia spalanie opału, automatycznie zmniejszając lub zwiększając ciąg powietrza. Taki system pracy sprawia, że piec działa pod nieobecność domowników. Dzięki temu w domu utrzymuje się optymalną temperaturę, nawet gdy wszyscy są w pracy i szkole. Po powrocie nikt nie musi pędzić do pieca, by ogrzać zimny dom.

Dokładne spalanie pelletu ogranicza ilość powstającego popiołu. Jest go na tyle mało, że popielnik wymaga opróżniania jedynie raz na kilka dni lub rzadziej, gdy temperatury na zewnątrz są niskie jedynie w nocy. Małe ilości popiołu ograniczają również problemy z jego wyrzucaniem. Domownicy nie potrzebują dodatkowego kosza na śmieci ani nie ponoszą wyższych opłat za częstszy wywóz odpadów.

Ekologiczne źródło ciepła

Wymiana pieców starego typu i najniższej klasy, czyli tzw. kopciuchów, wynika z wysokiego poziomu zanieczyszczeń powietrza. Piece na pellet są przyjazne dla środowiska, dlatego ich montaż jest dozwolony. Spalanie biomasy nie powoduje powstawania dużych ilości pyłów PM 2,5 i PM 10. Ponadto biomasa ogranicza ilość emitowanych związków siarki, które w połączeniu z wodą zmieniają się w kwaśne deszcze. Dzięki temu ogrzewanie domu pelletem jest rozwiązaniem ekologicznym.

Kotły na pellet ograniczają częstość pojawiania się smogu. Na obszarach, na którym wyeliminowano ogrzewanie węglem słabej jakości lub innymi paliwami stałymi niskiej klasy, powietrze jest czystsze, a mieszkańcy zdrowsi. Pellet jest dobrą alternatywą dla niebezpiecznych paliw kopalnych, których użycie powinno być jak najszybciej zakończone. Biomasa jest łatwa do pozyskania bez szkód dla środowiska naturalnego. Produkuje się ją z odpadów produkcyjnych m.in. z tartaków. Dzięki temu pellet wpisuje się w ideę no waste, która zakłada pełne wykorzystanie wszystkich materiałów zdatnych do wykorzystania.