pompy ciepła Warszawa

Jakie są zalety posiadania pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz bardziej popularne, a inwestorzy chętnie wykorzystują taki system ogrzewania. Wpływ mają na to stale zwiększające się wymogi Warunków Technicznych nowobudowanych domów, które regulują między innymi oszczędność energetyczną budynków. Rozporządzenie to ma na celu osiągnięcie do 2050 roku budynków o neutralnym klimacie. Rozpowszechnienie ekologicznych źródeł energii wynika także ze stale rosnących cen paliw oraz z możliwości korzystania z programów refundujących rozwiązania ekologiczne.

Wysoki współczynnik efektywności

Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia po czym przekazuje je do systemu grzewczego w budynku. Jednak do prawidłowego działania potrzebuje energii elektrycznej, za pomocą której jest zasilana. Jej efektywność wynika z tego, że dzięki 1 kWh dostarczonej energii elektrycznej jest ona w stanie wyprodukować około 3-5 kWh.

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

W przypadku, kiedy zakup pompy ciepła rozważamy jeszcze na etapie projektowania nowego budynku, mamy możliwość oszczędności już na samym etapie budowy. Decydując się na pompę ciepła nie musimy budować kominów, których murowanie wiąże się z kosztami. Samo urządzenie nie zabiera dużo miejsca, zarówno jeżeli chodzi o jednostkę znajdującą się w domu (nie wymaga ona osobnego pomieszczenia – kotłowni), jak i zewnętrzną część instalacji. Dodatkowo eksploatacja urządzenia jest tania w stosunku do alternatywnych źródeł ciepła, a jego obsługa prosta, gdyż sprowadza się jedynie do wprowadzenia indywidualnych ustawień dopasowanych do budynku i preferencji użytkowników. Inwestycja w pompę ciepła posiada szybki okres zwrotu, który wynosi około 7 lat, a żywotność samego urządzenia określana jest mniej więcej na 50 lat.

Często pomijaną zaletą pomp ciepła, o której warto wspomnieć jest nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie domu latem, dzięki czemu zyskujemy większy komfort budynku.

Idealnym rozwiązaniem, dzięki czemu zyskujemy w znacznym stopniu samowystarczalność energetyczną jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Takie połączenie to także sposób na aktywną ochronę środowiska. Ciepło pobierane jest z otoczenia, a energia ze słońca.

Jeśli interesuje Cię montaż pompy ciepła Warszawa to odpowiedni adres.

Dotacje na pompę ciepła w Warszawie

Dodatkową zaletą jest możliwość skorzystania z bezzwrotnej dotacji lub niskooprocentowanej pożyczki. Istnieją ogólnopolskie programy jak „Czyste Powietrze”, które pokrywa 30% kosztów kwalifikowanych, a także takie, które ogłaszane są przez poszczególne gminy. Warto śledzić aktywne formy wsparcia, gdyż obniżają one koszty, przez co okres zwrotu inwestycji się skraca.