pompy ciepła mazowieckie

Pompy ciepła – wady i zalety montażu

Energooszczędna pompa ciepła działa na zasadzie przenoszenia ciepła pochłoniętego z powietrza zewnętrznego do pomieszczenia. Dzieje się tak za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania, które prowadzi następnie ciepło do grzejników, zapewniając także ciepłą wodę użytkową. Zainteresowani inwestorzy z okolic Warszawy, wpisując do wyszukiwarki internetowej frazę “pompy ciepła mazowieckie”, trafiają do sklepów producentów, którzy pragną pomagać w ochronie środowiska, a także oszczędzaniu.

Zalety instalowania pomp ciepła

Najistotniejszą zaletą montażu pompy ciepła jest to, że jest to forma ogrzewania niskoemisyjnego, ponieważ wykorzystuje powietrze z zewnątrz do ogrzewania lub chłodzenia domu. Jeśli przechodzisz z ogrzewania opartego na węglu lub energii elektrycznej, możesz znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Na każde 3 do 4 jednostek energii wyprodukowanej przez powietrzną pompę ciepła zużywana jest tylko 1 jednostka energii elektrycznej, co czyni ją znacznie lepszą alternatywą dla ograniczenia emisji.

Wybierając taką pompę, możesz obniżyć rachunki za energię, ponieważ będziesz wykorzystywać powietrze zewnętrzne do swoich potrzeb w zakresie ogrzewania i chłodzenia. Twoje oszczędności będą bardziej znaczące, jeśli przejdziesz z systemu elektrycznego lub opartego na węglu. Choć koszt początkowy jest dość wysoki, inwestycja z czasem zacznie się zwracać.

Plusem jest także to, że zainstalowanie pompy ciepła nie zajmuje wiele czasu. To idealna opcja zarówno do modernizacji, jak i do nowych konstrukcji. Jeśli łączysz instalację pompy ciepła z innymi pracami budowlanymi, możesz również obniżyć koszty instalacji.

Dobrej jakości pompy ciepła cechuje długa żywotność, a przy odpowiedniej konserwacji mogą działać nawet przez 20 lat. Dzięki kilku postępom technologicznym nowoczesne pompy ciepła są w stanie pracować wydajnie przez blisko 25 lat, zanim będą wymagały wymiany.

Wady montażu pompy ciepła – Mazowieckie

Ten rodzaj ogrzewania ma mniejszą dystrybucję ciepła w porównaniu do kotłów olejowych i gazowych, dlatego mogą być potrzebne większe grzejniki. Woda krążąca w grzejnikach podłączonych do bojlerów może działać w wyższej temperaturze niż w systemie pomp.

Aby w pełni wykorzystać zalety pomp ciepła, na początek będziesz potrzebować dobrej izolacji domu. Dotyczy to jednak każdego systemu grzewczego. Jeśli ciepło może łatwo uciec przez okna, drzwi lub ściany, będziesz potrzebować więcej energii, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Upewnij się, że Twój dom jest wystarczająco dobrze izolowany.