rekuperacja Warszawa

Rekuperacja – co to jest i jak działa? Sprawdź oferty rekuperacji w Warszawie

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja, dzięki której zanieczyszczone powietrze wewnątrz pomieszczenia wymieniane jest na powietrze zewnętrzne z wykorzystaniem odzysku ciepła. Cały proces jest najczęściej dodatkowo wzbogacony o oczyszczanie nawiewanego, świeżego powietrza. Rekuperacja jest więc niczym innym jak energooszczędną formą wentylacji domu. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej – ogrzewa, oczyszcza i zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Wentylacja mechaniczna – czyli jaka?

Rekuperacja to mechaniczne wentylowanie przestrzeni. Odbywa się za pomocą rekuperatora – urządzenia kontrolującego ruch powietrza. Wyobraź sobie, że jest to pewnego rodzaju centrala, która jednocześnie pobiera zarówno zużyte, wilgotne i pełne CO2 powietrze z wnętrza domu, jak i nowe powietrze z zewnątrz. Dzieje się to symultanicznie po to, aby powietrze z wewnątrz, które jest już nagrzane, za pomocą wymienników ciepła oddało energię wprowadzanemu do środka nawiewowi, mimo przepływu przez dwa osobne kanały. Sprawdź oferty rekuperacji w Warszawie na stronie http://hydrop.pl/oferta/rekuperacja.

Nawiewane powietrze ma temperaturę zbliżoną do powietrza wymienianego i jest następnie rozprowadzane po powierzchni mieszkalnej. Efektem takiej wentylacji jest duża oszczędność energii grzewczej.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Zestawiając ze sobą wentylację mechaniczną i grawitacyjną nie doszukasz się zbyt wielu podobieństw. Grawitacyjna metoda wentylacji nie wykorzystuje pracy żadnego urządzenia. Opiera się na kominach i różnicy ciśnień, która powoduje ciąg powietrza. Niestety przez kominy wentylacyjne wydostaje się również ciepło, a wraz z nim pieniądze użytkownika takiego rozwiązania. Rekuperator w dużym stopniu niweluje cieplny, a co za tym idzie – również finansowy ubytek.

Co w przypadku posiadania energooszczędnego domu pełnego szczelnych okien i drzwi, w którym do wentylacji wykorzystano tę grawitacyjną? Powietrze nie wydostaje się z powierzchni mieszkalnej w wystarczającym stopniu i zaczyna gromadzić się w niej wilgoć. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest wentylacja z użyciem rekuperatora. Zapewnia on optymalny poziom wilgoci, który przekłada się na brak wody na oknach czy lustrach, a nawet szybsze schnięcie podłogi po jej umyciu.

Wentylacja grawitacyjna nie daje użytkownikowi żadnej kontroli. Przewaga rekuperacji nad wentylacją wykorzystującą ciąg to możliwość monitorowania i dostosowywania ilości wymienianego powietrza. Zmechanizowaną wentylację można zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb. I nie jest to równoznaczne z otworzeniem okna w celu efektywniejszego wywietrzenia pomieszczenia przy wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego? Poza oczywistym elementem wychłodzenia pomieszczenia trzeba wziąć pod uwagę również zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz. Otwierając okno, wpuszczamy do środka kurz ulicy, alergeny i wszystkie zanieczyszczenia. Rekuperator oczyszcza (a nierzadko również jonizuje) nawiew z zewnątrz, co jest równoznaczne z mniejszą ilością zarówno zanieczyszczeń, jak i kurzu, roztoczy, wirusów i bakterii. Oznacza to przewagę nie tylko energooszczędną czy finansową, ale również zdrowotną. Otwierając okno narażamy się też na hałas z ulicy. Wentylacja mechaniczna całkowicie uniezależnia nas od wietrzenia przy pomocy okna.

Rekuperacja – dla kogo będzie dobrym wyborem?

Wentylacja mechaniczna polecana jest osobom, które budują dom z nowoczesnych materiałów, dom energooszczędny lub pasywny. Jest dla osób, które cenią sobie oszczędność dla osób, które wysoko stawiają ekologiczne rozwiązania oraz dla tych, którzy chcą dbać o swoje zdrowie.

Rekuperacja jest dla każdego, kto chce mieć stały dostęp do świeżego i czystego powietrza w budynku. Alternatywą dla tego rodzaju wentylacji są jedynie kominy wentylacyjne, jednak ich niedoskonałość, szczególnie w zestawieniu z działaniem rekuperatora sprawia, że wentylacja mechaniczna powinna być oczywistym wyborem dla każdego.