worki na ziemniaki

Worki na ziemniaki z juty – przyjazne dla środowiska

Juta jest materiałem naturalnym produkowanym z rośliny o nazwie juta, którą uprawia się w rejonach z gorącym, wilgotnym klimatem, m.in. w Bangladeszu w Chinach i w Pakistanie. Po zebraniu plonów roślinę się suszy a później z jej łodyg wytwarza się znaną nam jutową tkaninę o wyraźnym, płóciennym splocie. Worki na ziemniaki z juty uważa się za najlepsze dla środowiska i stosowane są przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw oraz użytkowników prywatnych w sektorze budownictwa i ogrodnictwa przede wszystkim.

Dlaczego worki na ziemniaki z juty są dobre dla środowiska?

Juta jako tkanina i wcześniej roślina ma trzy podstawowe cechy, dzięki którym ona oraz wytwarzane z niej worki na ziemniaki są przyjazne środowisku. Przede wszystkim jest to roślina oczyszczająca powietrze – jej naturalne właściwości powodują, że skutecznie pochłania dwutlenek węgla, więc długie pola jutowe sprzyjają oczyszczaniu powietrza. Przy tym pochłania bardzo mało wody, więc w porównaniu np. do bawełny, jej uprawa i obróbka jest o wiele łaskawsza dla naszej planety. I co ważne na końcu cyklu życia jutowych worków na ziemniaki oraz innych produktów wytwarzanych z tej rośliny – juta jest w pełni biodegradowalna. Czyli zużyte worki na ziemniaki możemy z czystym sumieniem wrzucić do odpadów biodegradowalnych lub przeznaczyć na kompost.

Worki na ziemniaki z juty oraz ich różnorodne zastosowanie

Dawniej worki na ziemniaki z juty używane były przede wszystkim do transportu innych produktów, chociażby kawy i kakao. Dziś worki na ziemniaki z juty możemy stosować z powodzeniem jako worki przydatne podczas czyszczenia ogrodu, gdy sprzątamy liście i gałęzie z naszych trawników. Worki na ziemniaki jutowe mogą również posłużyć nam jako pojemniki na kompost lub właśnie do przechowywania lub uprawiania własnych ziemniaków.

Worki na ziemniaki z juty są świetne do przechowywania wszelkich produktów spożywczych takich jak warzywa i owoce, ponieważ dobrze przepuszcza powietrze, a wentylacja worków powoduje, że produkty nie gniją i mogą być dłużej przechowywane np. w piwnicach.

Jeśli posiadamy w domu kominek lub piec, worki na ziemniaki z juty mogą nam również posłużyć jako ekologiczny sposób przechowywania drewna. Worki te są przewiewne i pochłaniają niewiele wilgoci, dzięki czemu przechowywane w nich drewno szybciej schnie.