Gdzie należy wyrzucać odpady budowlane?
Każdy remont wiąże się z bałaganem i masą odpadów, które należy wyrzucić. Dlatego przed jego rozpoczęciem warto zastanowić się i zaplanować jak się ich pozbyć. Jak to zrobić aby było zgodne z prawem?
Gruz, resztki starej podłogi, kawałki płytek ceramicznych. Takich pozostałości nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na odpady. Należy pozbyć się ich w odpowiedni sposób, pakując do worków na gruz. Worki takie można zakupić w marketach budowlanych lub w Internecie https://agrosak.com/oferta/worki-polipropylenowe/worki-na-gruz/
Segregacja odpadów poremontowych
Jak w przypadku standardowych odpadów, również przy odpadach budowlanych obowiązuje segregacja. Warto wiedzieć co można spakować do specjalnych worków na gruz, a co nie powinno się tam znaleźć. Zasady mogą różnić się w zależności od lokalizacji, w której planujemy przeprowadzić remont, dlatego warto zapoznać się z tymi panującymi w naszej okolicy. Stałą zasadą jest to, że do worków na odpady budowlane nie można pakować substancji toksycznych, azbestu, papy oraz wełny mineralnej i styropianu budowlanego. W niektórych miejscach wymagany będzie podział na gruz ceglany i inne odpady budowlane, a gdzie indziej będzie można spakować to wszystko razem.
Gdzie wyrzucać zapełnione worki na odpady budowlane?
Zacznijmy od tego, gdzie na pewno nie wolno ich wyrzucać: do zwykłych kontenerów na odpady czy osiedlowych śmietników. Takie pozbywanie się odpadów budowlanych może zakończyć się karą finansową, gdyż jest to po prostu nielegalne. Jak zrobić to zgodnie z prawem? Tutaj do wyboru mamy kilka opcji. Jedną z nich jest zamówienie Big-baga, czyli dużego worka na odpady budowlane, o pojemności 1 lub 2 tony, którego odbiorem zajmują się specjalne firmy do wywozu odpadów gabarytowych. Do wywozu takiego worka potrzebny jest specjalny samochód z HDS, gdyż jego waga jest bardzo duża. Tutaj należy doliczyć także cenę wywozu, która w zależności od cennika firmy może wynieść około 100-200 zł. Przy ustawianiu worka warto pamiętać o tym, aby umiejscowić go w takiej lokalizacji, do której bez problemu dojedzie samochód odbierający go oraz nie będzie sprawiał on kłopotu innym mieszkańcom. Późniejsza zmiana lokalizacji będzie niemożliwa ze względu na wagę worka. Jeżeli planujemy ograniczyć koszty remontowe i szukamy oszczędności w odbiorze odpadów, a chcemy to zrobić zgodnie z prawem, do wyboru mamy dwie opcje. Możemy samodzielnie dostarczyć worki z gruzem do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który znajduje się w każdej większej miejscowości i przyjmują tam za darmo odpady budowlane od mieszkańców lub w przypadku mieszkańców mniejszych gmin, zorientować się gdzie i kiedy planowany jest odbiór odpadów gabarytowych. Taka opcja dostępna jest raz w roku w każdej gminie. W obydwu przypadkach jednak wymaga od nas to większej pracy, gdyż odpady musimy posegregować i dostarczyć samodzielnie.