prywatne przedszkole Mokotów

Czy dziecko powinno zacząć naukę języka obcego w przedszkolu prywatnym?

Jeśli Twoje dziecko wchodzi w wiek, w którym zaczynasz rozważać posłanie go do przedszkola, pomyśl, czy nie jest to idealna pora na początek jego przygody z językiem obcym. Im wcześniej Twoja pociecha zacznie naukę, tym lepiej. Coraz więcej prywatnych przeszkoli stara się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby rozwojowe dzieci od ich pierwszych chwil w placówce.

Dlaczego warto wybrać dwujęzyczne, prywatne przedszkole?

Kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia i elastyczność umysłu są znacznie wzmocnione, jeśli dzieci uczą się drugiego języka w młodszym wieku. Uważa się, że lata przedszkolne, zwłaszcza pierwsze trzy lata życia, są ważnym okresem w życiu dziecka. Wtedy stawiane są fundamenty oczekiwanych postaw, myślenia i uczenia się. Coraz częściej przedszkola oferują naukę języka od pierwszych chwil w placówce, przykładem jest prywatne przedszkole na warszawskim Mokotowie: https://primrose.edu.pl/

Nauka drugiego języka jest równie łatwa dla przedszkolaka jak nauka pierwszego. Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, warto uświadomić sobie, że już od momentu narodzin zaczynamy naukę, korzystając z każdego zmysłu, jaki posiadamy: wzrok, węch, smak, słuch oraz dotyk. Na podstawie informacji, które zdobywamy w ciągu pierwszych kilku lat, wszystko, czego się nauczyliśmy, w późniejszym życiu tylko udoskonalamy. Daje to dziecku ogromną przewagę na kolejnych etapach edukacji.

Ponad połowa naszych zdolności uczenia się rozwija się do 4 roku życia, a kolejne 30% do 8 roku. Dlatego zachęca się trzylatki do nauki drugiego języka. Nie oznacza to jednak, że 80% wiedzy lub inteligencji Twojej pociechy kształtuje się przed ukończeniem 8 roku życia. Oznacza to po prostu, że dzieci rozwijają swoje główne ścieżki uczenia się w ciągu pierwszych kilku lat życia.

Czy istnieje ryzyko wyparcia języka ojczystego przy nauce angielskiego?

Jeśli pierwszy język nie został odpowiednio rozwinięty, a dziecko zostało zmuszone do nauki drugiego, istnieją niebezpieczeństwa, których należy unikać. W takiej sytuacji rodzice powinni być ostrożni i dokładnie obliczyć czas, jaki dziecko poświęca na język polski oraz angielski. Jeśli dziecko będzie poświęcało znacznie więcej czasu na język obcy, niż na pozostałe czynności, należy wprowadzić zmiany w planie.

Są to jednak wyjątkowe przypadki i jeśli dziecko sprawnie posługuje się swoim pierwszym językiem, nie istnieje ryzyko wyparcia go poprzez rozpoczęcie nauki języka obcego. Rodzice nie powinni się martwić, jednak warto trzymać rękę na pulsie.

Mieszanie języka polskiego z angielskim: czy jest to problem? Prywatne przedszkole – Mokotów

Często zdarza się, że dzieci uczące się dwóch języków mieszają słowa z jednego języka z drugim. Nazywa się to „przełączaniem kodu” lub „mieszaniem kodu” i nie jest to coś, co powinno martwić rodziców. W rzeczywistości jest to naturalna forma posługiwania się językiem wśród osób uczących się dwóch języków i jest postrzegana jako złożona, ale bogata forma dyskursu.

Prawie wszyscy użytkownicy dwujęzyczni (bez względu na wiek) od czasu do czasu zmieniają kody, co nie jest oznaką zaburzeń językowych lub dezorientacji. Jeśli chodzi o przedszkolaki, które uczą się drugiego języka, mogą zmieniać kody z wielu powodów. Biorąc pod uwagę, że dzieci dwujęzyczne zwykle nie są równie biegłe w obu językach, będą dokonywać podmian podczas rozmowy z innymi. Czasami wybierają słowa, które są im bardziej znane, niezależnie od języka, z którego pochodzą. Powoduje to oczywiście pomieszanie w zdaniu słów z obu języków.

Należy również zauważyć, że dzieci dwujęzyczne (nawet dwuletnie) doskonale znają preferencje językowe osoby, z którą prowadzą konwersację. To sprawia, że ​​doskonale potrafią wykorzystać to, co najlepsze z obu języków, aby przekazać swoją wiadomość swoim rówieśnikom. Dlatego nierzadko zdarza się, że dwujęzyczne dzieci używają języka, który najbardziej lubi ich rozmówca.

Zdania dotyczące zachęcania trzylatków do nauki języka obcego nadal są podzielone. Wielu rodziców twierdzi, że najpierw należy nauczyć się języka ojczystego. Jednak coraz więcej, zwłaszcza młodych rodziców odbiega od tego myślenia i zauważa dużo plusów posyłania dziecka do dwujęzycznego przedszkola.