przedszkole Warszawa Tarchomin

Czy moje dziecko jest już gotowe na przedszkole? Warszawa, Tarchomin

W przeszłości, wiek rozpoczęcia edukacji przez dziecko był bardzo zróżnicowany. W dzisiejszych czasach, rodzice, którzy większość dnia spędzają w pracy, posyłają pociechy do szkoły dużo szybciej. Czy istnieje idealny wiek, by dziecko zaczęło poznawać, czym jest przedszkole? Warszawa, Tarchomin oferuje setki placówek, które przyjmują uczniów już we wczesnych latach życia.

Pięciolatek a przedszkole – Warszawa, Tarchomin

Większość dzieci zaczyna naukę w przedszkolu w wieku 5 lat, choć mogą zrobić to już w wieku 4 lat lub nieco później – 7 lat. Lokalne okręgi szkolne często zamieszczają na swoich stronach internetowych własne wymagania dotyczące gotowości do przedszkoli. Możesz również zadzwonić i poprosić sekretarkę placówki o przesłanie programu nauczania. Upewnij się, że sprawdziłeś wymagania na kilka miesięcy przed podjęciem decyzji o zapisie, aby mieć wystarczająco dużo czasu na podjęcie decyzji, czy Twoje dziecko jest gotowe. Nie ma konkretnych zasad dotyczących tego, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola, ale są istnieją pewne oczekiwania. Posiadanie wszystkich informacji dostępnych w wybranym przedszkolu pomoże w podjęciu decyzji.

Dziecko jest gotowe na przedszkole, jeśli:

  • Postępuje zgodnie z prostymi wskazó Ważne jest, aby Twoje dziecko mogło słuchać nauczyciela i wypełniać polecenia. Należy pamiętać, że dzieci w tym wieku nie powinny wykonywać skomplikowanych zadań.
  • Może siedzieć spokojnie. Twoje dziecko powinno być w stanie pozostać w jednym miejscu wystarczająco długo, aby wysłuchać historii i uczestniczyć w zajęciach klasowych. Nie oznacza to, że dziecko powinno siedzieć całkowicie nieruchomo, ważne jest, by potrafiło się skupić.
  • Potrafi samodzielnie korzystać z toalety. Twoje dziecko powinno wiedzieć, kiedy musi iść do łazienki i być w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić.
  • Rozpoznaje niektóre litery i liczby. Wierz lub nie, ale to w porządku, jeśli Twoje dziecko nie czyta, kiedy zaczyna szkołę. Powinno jednak rozpoznać niektóre litery alfabetu wraz z niektórymi cyframi.
  • Okazuje zainteresowanie nauką. Nie musi być małym Einsteinem, jednak dobrze by było, gdyby Twoje dziecko lubiło słuchać opowieści, muzyki oraz czytanie książek i wydaje się być stymulowane przez informacje.

Jeśli nadal nie jesteś pewien czy Twoje dziecko sprosta oczekiwaniom systemu, rozmowa z osobami, które najlepiej znają Twoje dziecko – obecni nauczyciele, opiekunowie, pediatra, a także potencjalni przyszli nauczyciele – powinna dostarczyć Ci najlepszych informacji przy podejmowaniu decyzji.