buty narciarskie

Buty narciarskie dziecięce – radzimy w wyborze. Krok po kroku

Jazda na nartach sprawia niesamowitą przyjemność. Większe umiejętności i pewność na stoku gwarantują większą radość z uprawiania tego zimowego sportu. Im wcześniej zacznie się naukę, tym lepiej. Dzieci uczą się jazdy na nartach w sposób intuicyjny, pozbawiony lęków i wyobraźni, jaka towarzyszy w późniejszym wieku. Dobry instruktor i dobrze dobrany sprzęt narciarski to niezbędny element rozpoczęcia szkolenia.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

Oprócz względów wizualnych, tak ważnych dla dzieci, buty narciarskie przede wszystkim muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Podstawowe elementy, jakie  muszą spełniać buty narciarskie dla dziecka:

  1. dobra izolacja;
  2. naturalne ułożenie stóp;
  3. wygoda zakładania.

Buty narciarskie dziecięce (https://www.starsport.com.pl/buty-narciarskie) wyposażone w jedną klamrę przeznaczone są dla maluchów, które rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Ich zakładanie jest bardzo wygodne i przeznaczone dla dzieci noszących rozmiar buta od 14 do 15, gdyż w tym rozmiarze nie dostaniemy butów z większą ilością klamer.

Buty z dwiema lub trzema klamrami przeznaczone są dla dzieci, które zaczynają już jeździć, ponieważ gwarantują właściwą stabilizację stóp. Przyczynia się ona do lepszej kontroli nad nartami, a w konsekwencji ułatwia naukę jazdy na nartach. Buty narciarskie dla dziecka z czterema klamrami przeznaczone są dla dzieci, które potrafią jeździć w sposób zaawansowany na nartach. Gwarantują największą stabilizację stopy i idealną kontrolę nad nartami. Ich twardość i mniejsza wygoda od butów z mniejszą ilością klamer może zniechęcić dzieci na początku nauki.

Jak dopasować rozmiar buta narciarskiego dla dziecka?

Pierwszym krokiem jest ustalenie rozmiaru stopy dziecka. Najlepiej postawić stopy na kartce papieru i obrysować je. Ponieważ stopy mogą różnić się rozmiarem, pod uwagę bierzemy tę większą. Inną metodą może być zmierzenie długości wkładki z wygodnych dla dziecka butów.

Kiedy znamy już rozmiar, długość stopy w centymetrach dobieramy but narciarski o długości większej o 1-1,5 cm od stopy dziecka. Nawet gdy stopa dziecka odpowiada rozmiarom stopy kobiecej czy męskiej, nie należy kupować butów dla dorosłych. W tych butach narciarskich dziecku będzie niewygodnie, gdyż są one dla dziecka za twarde, za wysokie i zbyt ciężkie. Kolejnym parametrem butów narciarskich dla dzieci jest stopień ich twardości. Co do zasady im mniejsze umiejętności dziecka, tym bardziej miękkie buty wybiera się dla niego.