Kotły z dofinansowaniem – walka ze smogiem

Smog i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza to spory problem, z którym polskie miasta walczą od lat. Mimo tego, że sytuacja uległa poprawie w ostatnim czasie to wciąż do dobrej jakości powietrza w naszym kraju jest daleko. Bardzo dużo może pomóc wymiana starych pieców i kotłów węglowych na nowe. Pomagają w tym programy zapewniający dofinansowanie na kotły.

Dlaczego oferuje się dofinansowanie na kotły?

Kotły węglowe, które bardzo często są już konstrukcjami niesamowicie starymi to najczęstszy sposób ogrzewania w wielu polskich domach i budynkach. Są one nieefektywne energetycznie, a ponadto posiadają mniej filtrów, przez co do powietrza trafia cała masa zanieczyszczeń. W zależności od substancji kotły wpływające na tak zwaną niską emisję mogą odpowiadać za większość tych zanieczyszczeń. Z tego powodu coraz popularniejsze są kotły na dofinansowanie. Programy pozwalające na tańszą wymianę kotła to częsty widok w największych polskich miastach mających problem z zanieczyszczeniem powietrza.

Walka ze starymi kotłami węglowymi jest o tyle ważna, że bez niej pozbycie się toksycznego smogu z polskich miast może być wręcz niemożliwe. To właśnie stare piece wraz z samochodami głównie odpowiadają za smog, a że auta są coraz bardziej restrykcyjnie testowane, a także w życie wchodzą coraz ostrzejsze normy emisji spalin pora zająć się kotłami. Programy dofinansowania na kotły istnieją od kilku lat i dostępne są zarówno te rządowe, jak i te prowadzone przez każde miasto.

Bez wymiany kotłów powietrze w polskich miastach dalej będzie mocno zanieczyszczone. W tej kwestii największy problem stanowią cząstki stałe, czyli pyły PM2.5. Są one na tyle niewielkie, że z łatwością wchłaniają się do płuc i mogą powodować choroby układu oddechowego, a nawet i powstawanie nowotworów.

Jakie są kotły na dofinansowanie?

Dofinansowaniu podlegają kotły, które są czystsze niż te korzystające ze zwyczajnego węgla. Mowa tu więc o piecach zasilanych bardziej ekologicznymi paliwami takimi jak pellet lub ekogroszek. Pellet to paliwo w formie granulatu, które otrzymuje się z biomasy takiej jak odpady drzewne, a także z odpadów i produktów rolniczych. Dzięki temu jest to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż węgiel, a do tego kotły na pellet są naprawdę wydajne i emitują mało tlenków azotu oraz tlenków siarki i są znacznie bardziej korzystne pod względem dwutlenku węgla, gdyż pellet powstał dzięki roślinom, które wchłaniają właśnie ten związek. Ekogroszek to z kolei specjalny węgiel wysokokaloryczny o małej zawartości siarki, wody oraz substancji niepalnych. Produkuje on mało popiołu i jest bardziej efektywny od zwykłego węgla.