podłogi Białystok

Klasy drewna na podłogę

Szukasz podłogi, która podkreśli oryginalny charakter Twojego mieszkania lub domu? Wybierz klasę drewna, z którego została wykonana podłoga. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Zgodnie z zasadą ukutą przez włoskiego badacza Vilfredo Pareto, w wielu dziedzinach życia większość efektów pochodzi z małej ilości czynników. To podejście sprawdza się także przy wyborze podłogi. Jak to możliwe?

Wyobraźmy sobie, że pewna rodzina buduje dom. Przyszedł moment wyboru podłogi. Na co się zdecydować? Oferta sklepów jest ogromna – podłogi drewniane lite, z deski warstwowej, panele podłogowe, podłogi winylowe…

Nasza rodzina wybiera drewno, zależy jej żeby podłoga wyglądała świetnie, była detalem, który nada wnętrzom charakteru. Dla szukających idealnej podłogi Białystok to idealny adres. Ale na co powinni zwrócić uwagę idąc do sklepu?

Podłoga – 3 klasy jakości drewna, które przesądzą o jej wyglądzie

Bardzo często o wyglądzie podłogi przesądza jeden element – klasa drewna użytego do jej wykonania. Jeśli będziemy ją znali, to zdecydowanie łatwiej wybierzemy podłogę pasującą do stylu, w którym urządzamy mieszkanie czy dom.

Wybór klasy drewna jest bardzo ważny. Od niej zależy jak bardzo naturalnie będzie wyglądała podłoga.

Parametry drewnianej podłogi

W przypadku drewnianych podłóg mówimy o trzech klasach drewna:

  • select lub klasa A,
  • natural lub klasa B, klasa Natur,
  • rustic lub klasa C, klasa Country.

Przyjrzymy się z bliska każdej z tych klas.

Klasa select. Dla tej klasy charakterystyczne jest jednolite ubarwienie desek. Słoje mają łagodny zarys. Na deskach z tej grupy nie znajdziemy ciemnych sęków, a liczba “zdrowych” sęków czy “kocich łapek” jest ograniczona.

Klasa natural. Nazwa mówi prawie wszystko – podłoga z drewna o tej klasie jakości wyglądają bardziej naturalnie niż z klasy select. Dlatego na deskach zauważymy nieduże sęki, a kolor może się miejscami nieznacznie różnić. Trzeba pamiętać, że w tej klasie drewna nie ma przebarwień i bieli.

Klasa rustic zwana też klasą country. Co należy wiedzieć o deskach tej klasy? Będą miały ciemne sęki oraz płytkie pęknięcia (wypełnione specjalnie dobraną masą szpachlową), a także przebarwienia.

Wspomniane klasy nie dotyczą jakości drewna, np. wytrzymałości podłogi na ścieranie. Klasy select, natura i rustic odnoszę się tylko do wyglądu desek!

Podłogi Białystok – drewniana posadzka

Wybór klasy drewna zależy od gustu i upodobań kupującego. Wróćmy do naszej rodziny, która główkuje nad tym, jaką drewnianą posadzkę wybrać do swojego nowego domu.

Jeśli planują urządzić go w np. stylu vintage, to mogą wybrać klasę rustic – deski na podłodze będą wyglądały niemal jak świeżo wycięte, bez ingerencji człowieka. A może zależy im na jak najmniej zróżnicowanej kolorystycznie podłodze? W takim razie dobrym wyborem będą deski z klasy select lub natural.

Na koniec warto przypomnieć, że podział na klasy jest bardzo ogólny. Dlatego nie należy się dziwić, że niektórzy producenci oferują podłogi podzielone na 4,5, a nawet więcej klas.