polerowanie marmuru

Czy warto wybrać marmur i jak później o niego dbać?

Marmur to naturalny kamień, który od lat jest symbolem elegancji i luksusu. Jego zachwycająca uroda sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w nowoczesnych projektach wnętrz. Świetnie sprawdza się nie tylko na podłodze, ale także jako pokrycie schodów, blatów czy kominków lub parapetów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Marmur – ponadczasowy wybór

Naturalne materiały mają swój urok, który przyciąga wielu. Zachwycają swoją naturalną urodą i niesamowitymi, niepowtarzalnymi wzorami. I choć powodów do zachwytu jest wiele, to jest to materiał, który wymaga specjalnego traktowania. Marmur jest wyjątkowo wrażliwy na kwasy, nawet takie zawarte w żywności np. kwas cytrynowy, a także tłuszcze. Kontakt z tymi substancjami może skutkować trwałymi plamami, dlatego warto zastanowić się przed montażem marmurowej podłogi np. w kuchni.  Kolejnym aspektem jest wysoka cena. To prawda, ale można powiedzieć, że to inwestycja na pokolenia. Dlaczego? Marmur jest twardym i odpornym materiałem, więc raz wykonana posadzka przy odpowiedniej pielęgnacji będzie świetnie prezentować się przez lata. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest także możliwość wielokrotnego odnawiania powierzchni marmurowej poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów, co nie jest możliwe w przypadku wykończenia płytkami glazurowymi. Jeżeli posiadamy marmurowe powierzchnie, które doświadczył czas, wystarczy skorzystać z usług specjalistów np. http://renowacjaposadzki.pl/szlifowanie-polerowanie-marmuru/ , aby na nowo cieszyć się blaskiem podłogi sprzed lat.

Zalety marmuru

Choć do niedawna płytki marmurowe były uważane za element, który sprawiał, że wnętrze wydawało się zimne i surowe, to świetnie odnajduje się w nowoczesnych minimalistycznych projektach, a w połączeniu z niebanalnymi dodatkami dodaje wnętrzu niesamowitego charakteru. Jest to elegancki surowiec, który może występować w różnych kolorach, a także posiadać różną strukturę i spękania, popularnie nazywane żyłkami, co jest na tyle charakterystyczną cechą, że ciężko pomylić go z innym kamieniem. Flagowym kolorem jest biały, który świetnie rozświetla wnętrza, jednocześnie je powiększając i wprowadzając do nich odrobinę luksusu. Występuje zarówno na podłogach, blatach jak i jako ozdoba ściany. Równie często wykorzystywane jest jego przeciwieństwo czyli czarny marmur. Niezwykle szykowny, pięknie prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach. Choć te dwa odcienie są najczęściej używane, to jeo gama kolorystyczna jest znacznie bardziej rozbudowana. Występują marmury o zabarwieniu: różowym, szarym, zielonym, czerwonym, a nawet niebieskim. Wszystko zależy od miejsca pochodzenia kamienia. Jego zaletą jest także świetne przewodzenie ciepła, co może mieć istotne znaczenie dla tych, którzy posiadają ogrzewanie podłogowe. Marmurowa podłoga szybko się nagrzewa i długo oraz równomiernie oddaje ciepło.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Marmur to dość wymagający materiał, który przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy się niesamowitym wyglądem. Najważniejszą czynnością, aby kamień zachował swój wyjątkowy połysk, jest jego staranna i regularna impregnacja. Zapobiega to nie tylko matowieniu, ale także uszkodzeń, które mogą wyniknąć z naruszenia struktury marmuru. Istotne jest także odpowiednia codzienna pielęgnacja, czyli mycie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które są specjalnie przeznaczone do marmuru i mogą dodatkowo pogłębić jego połysk.

Szlifowanie i polerowanie marmuru sposobem na przedłużenie pięknego wyglądu

Najczęstszą zauważalną wadą leciwych marmurowych powierzchni jest brak połysku, szczególnie w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni. Dochodzi do tego na skutek np. wnoszonego piasku. Inną często spotykaną wadą są plamy i przebarwienia, na skutek kontaktu z kwasami lub wynikające z niewłaściwego czyszczenia środkami chemicznymi. Naturalny kamień, ma jednak tę przewagę nad innymi materiałami, że istnieje możliwość jego renowacji. Wystarczy zastosować powierzchniowe szlifowanie, które przyniesie trwały i piękny efekt, przywracając marmurowi blask sprzed lat.