schody drewniane warszawa

Dlaczego warto zainwestować w schody drewniane?

Schody to ozdoba domu, która najczęściej znajduje się w centralnym miejscu w pomieszczeniu. Jest to ważny element wnętrza, dlatego musi doskonale pasować do stylu panującego w całym domu. Schody drewniane stale cieszą się dużą popularnością, ponieważ drewno to piękny, a zarazem klasyczny i uniwersalny materiał, który idealnie sprawdza się przy wielu zastosowaniach. Takie schody są zwykle bardzo solidne, więc mogą posłużyć na długie lata. Dlaczego jeszcze warto w nie zainwestować?

Drewno – idealny materiał na schody

Przed decyzją o wykonaniu drewnianych schodów, należy znaleźć dobrego i sprawdzonego fachowca, który będzie w stanie swoimi umiejętnościami spełnić wszystkie oczekiwania, aby można było cieszyć się niesamowitymi i przykuwającymi wzrok schodami. Żeby go znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę, na przykład „schody drewniane Warszawa” i wyświetli się szeroka lista specjalistów.

Wybór schodów drewnianych do domu zapewnia ogromny komfort, ponieważ drewno to materiał, który utrzymuje ciepło, więc takie schody sprawdzą się idealnie, nawet kiedy lubimy chodzić po domu boso.

Kolejnym, ważnym plusem podjęcia decyzji o schodach z drewna jest to, że cechują się one wysoką wytrzymałością, stabilnością i trwałością. Są one przede wszystkim łatwe w utrzymywaniu czystości i w ochronie przed zniszczeniem. Do czyszczenia wystarczy używać delikatnych środków myjących przeznaczonych do podłóg wykonanych z drewna, natomiast do ochrony przed zniszczeniem warto wykonywać raz na jakiś czas konserwację przez na przykład olejowanie, lakierowanie przy użyciu specjalnych produktów.

Rodzaj drewna przeznaczonego na schody drewniane

Schody drewniane dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, w najróżniejszych parametrach, dlatego każdy może znaleźć te, które będą najbardziej odpowiednie do danej aranżacji domu.

Poszczególne cechy drewna, takie jak na przykład podatność na rysy i mniejsza lub większa trwałość na uszkodzenia mechaniczne, zależą od rodzaju drewna. Już od kilku lat najczęstszym wyborem są jesion, dąb, orzech i wiąz. Są to gatunki rodzime, które są niezwykle wytrzymałe i odporne na różne mechaniczne czynniki oraz bardzo eleganckie.

Buk (kiedyś bardzo częsty wybór) obecnie jest wybierany coraz rzadziej, ponieważ podatny jest na wilgoć, co wpływa na zmniejszenie komfortu użytkownika. Dobrym pomysłem na pewno nie będzie gatunek drzew iglastych, które są zbyt miękkie. Większą popularność zyskują teraz drewna z gatunku egzotycznego, takie jak  jatoba, wenge, jesion skandynawski i mahoń. Swoje zainteresowanie zawdzięczają ciekawemu, innemu designowi (intrygujące kolory i nierówności w strukturze), ale także równie wysokiej wytrzymałości. W porównaniu do gatunków rodzimych jest to droższa wersja, która mimo to nadal ma duże zainteresowanie.

Drewniane schody pasujące do wystroju wnętrza

Drewniane schody są na tyle uniwersalne, a zarazem eleganckie i klasyczne, że sprawdzą się w każdym rodzaju wnętrz, a także w różnych miejscach na otwartej przestrzeni. Idealnie sprawdzą się tak samo w standardowej wersji dla domów w klasycznym stylu, a także dla domu w klimacie wiejskim lub góralskim.

Chcąc uzyskać efekt bardziej nowoczesnych można połączyć drewno z innymi ciekawymi materiałami – ze szkłem, metalem i ceramiką. Ostateczny efekt zależy od wyboru rodzaju drewna na schody, a także od dopasowania odpowiedniego koloru, pocieniowania, zdecydowania się na połysk bądź delikatny mat oraz od usłojenia wybranego drewna.

Inwestycja w drewniane schody niesie ze sobą same korzyści. Przede wszystkim takie schody, które zostaną dobrze wykonane przez sumiennego stolarza i będzie się o nie odpowiednio dbać, mogą cieszyć się swoją świetnością przez długie lata. Są one cały czas na topie, a ich styl nie wychodzi z mody. Ich niezwykła trwałość oraz ogromny wybór spośród rodzaju drewna, wpływają na to, że wielu ludzi decyduje się właśnie na schody z drewna. Taka inwestycja pozwoli na to, aby zaaranżować swój dom zgodnie ze swoim gustem.