drewniane zabawki

Drewniane zabawki – dlaczego warto wybrać je dla swojego dziecka?

W dobie rosnącej świadomości w tematach związanych z ekologią i ochroną środowiska coraz większą popularnością cieszą się drewniane zabawki dla dzieci. Jeśli wziąć pod uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu zabawki z naturalnych materiałów dominowały na rynku, można uznać to za swoisty powrót do korzeni. Dlaczego drewniane zabawki dla dzieci zasługują na uwagę oraz jakie produkty spośród nich wybrać?

Zalety drewnianych zabawek

Największym atutem zabawek dla dzieci wykonanych z drewna jest ich prostota. Wiele dostępnych na rynku produktów dla dzieci zaskakuje nowoczesnością i wykorzystaniem technologii – mówiące, świecące roboty i zdalnie sterowane, latające samoloty przestają nas już zaskakiwać. Tymczasem zabawki drewniane są maksymalnie proste w swojej budowie, co skutecznie pobudza dziecięcą kreatywność. Takie zabawki można znaleźć na przykład na stronie https://lalkametoo.pl/kategoria/zabawki-drewniane.

Wbrew pozorom korzystanie z dóbr technologicznych wcale nie sprzyja rozwojowi kreatywności u najmłodszych. Nowoczesne zabawki nie angażują dzieci do kreatywnego włączania się do zabawy i nie pozostawiają wiele pola dla ich wyobraźni, co na dłuższą metę może szkodzić w prawidłowym rozwoju. Właśnie dlatego tak ważne są klasyczne drewniane figurki, klocki i inne zabawki pozbawione elementów interaktywnych.

Podczas zabawy nimi dzieci zmuszane są do wymyślania własnych scenariuszy i interpretowania tego, co widzą, a to pozytywnie wpływa na rozwój ich kreatywności. Ponadto proste zabawki z drewna pomagają maluchom ćwiczyć zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Oprócz tego, wykorzystanie surowców naturalnych w zabawkach jest rozwiązaniem wyjątkowo przyjaznym dla środowiska. Drewniane zabawki są w pełni biodegradowalne, a więc nie zanieczyszczają środowiska, a dzięki swojej wytrzymałości są w stanie towarzyszyć nam przez wiele lat. Nie da się tego samego powiedzieć o zabawkach z tworzyw sztucznych, które bardzo często ulegają zniszczeniu już po kilku miesiącach od zakupu.

Jakie zabawki z drewna wybrać?

Wybór konkretnych zabawek należy, tak jak w każdym przypadku, uzależnić od wieku dziecka. W tym wypadku warto jednak wziąć pod uwagę, że zabawki drewniane są w większości pozbawione drobnych elementów, a więc będą idealne już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dla niemowlęcia najlepiej sprawdzą się grzechotki, proste figurki oraz pałąki interaktywne wykonane z drewna.

Wraz z wiekiem dziecka rodzic może pozwolić sobie na bardziej złożone zabawki. Przed zakupem warto sprawdzić, dla której grupy wiekowej kierowany jest dany produkt. Dla kilkulatków świetnym wyborem będą drewniane klocki, pojazdy oraz układanki o odpowiednio dostosowanym poziomie trudności.

Drewniane układanki i puzzle są znacznie wytrzymalsze od tradycyjnych puzzli wykonanych z tektury, a ponadto układanie ich jest dużo wygodniejsze. Należy jednak pamiętać, że większość puzzli drewnianych wykonana jest z niewielkiej liczby dużych elementów (choć istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły), co sprawia, że nadają się one wyłącznie dla małych dzieci.

Czy drewniane zabawki są bezpieczne?

Wybierając zabawki drewniane dla dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na jakość drewna. Jego powierzchnia powinna być dokładnie wyszlifowana, pozbawiona ostrych krawędzi i zadziorów, którymi dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę podczas zabawy. Podczas gdy większość znanych producentów przykłada dużą wagę do jakości drewna, w tańszych produktach mogą pojawiać się wady produkcyjne. Warto więc korzystać z produktów zaufanych marek oraz dokładnie i bezkompromisowo sprawdzać jakość zabawek.

Alergie u dzieci są dość powszechnym zjawiskiem, które potrafi spędzać rodzicom sen z powiek. Nie brakuje maluchów uczulonych na gumę i inne tworzywa sztuczne, którym przyczyny zdrowotne nie pozwalają na korzystanie z wielu popularnych zabawek. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będą akcesoria dziecięce z naturalnego drewna, które zapewnią długie godziny zabawy bez narażenia zdrowia. Dodatkowo w znacznej większości zabawek drewnianych wykorzystywane są wysokiej jakości farby bezpieczne dla dzieci, co czyni je wyjątkowo dobrym wyborem dla małego alergika.