biały marmur

Czym jest biały marmur?

Marmur to kamień szlachetny o przeznaczeniu dekoracyjnym. Choć najpopularniejsze są jego białe oraz czarne wariacje, to występuje w wielu barwach oraz wzorach. Niektóre odmiany mają kolor czerwony, niebieski, a nawet różowy kolor. Wykorzystywany jest zarówno do tworzenia powierzchni użytkowych jak schody czy blaty łazienkowe oraz kuchenne, jak i elementów ozdobnych. Tak jak samego koloru, tak nie da się jednoznacznie określić także wzoru marmuru. Niektóre odmiany posiadają delikatny, prawie niewidoczny wzór, inne wyraźne żyły w kontrastującym kolorze.

Różne odmiany oraz gotowe produkty jak blaty czy marmurowe rzeźby dostępne są u producenta: https://www.szczotok.pl/marmur/

Właściwości konkretnych rodzajów marmuru zależą od proporcji minerałów skałotwórczych, które w nich występują. Najbardziej cenione są te gatunki, które są twarde i odporne na zarysowania. Głównie ze względów praktycznych. Ich plastyczność i podatność na obróbkę sprawia, że od wieków wykorzystywane są w sztuce. Idealnie sprawdzają się do tworzenia rzeźb.

Choć marmur uważa się za mniej odporny materiał niż granit to występują takie gatunki marmuru, które posiadają praktycznie takie same właściwości.

Marmur biały to klasyka kamieni dekoracyjnych. Jest on na tyle uniwersalny, że odpowiednio zaaranżowany wpasuje się praktycznie w każdy styl. Będzie pięknym podkreśleniem salonu w stylu glamour, sprawdzi się jako dodatek w minimalistycznym wnętrzu czy podkreśli elegancki styl nowoczesnego pomieszczenia.

Biały marmur wydobywany jest głównie w basenie Morza Śródziemnego. W związku z tym, że jest to kamień naturalny, nawet wydobyte w jednym miejscu płyty mogą różnić się od siebie odcieniem czy wzorem. To tylko podkreśla szlachetność marmuru.

Marmur ciemny jest zdecydowanie rzadziej spotykany niż jasna odmiana. Choć poszczególne odmiany różnią się wzorem, to żyły występują najczęściej w kolorze białym lub jasnobeżowym. Sama płyta może mieć przeróżne barwy od odcieni brązu przez szarości po intensywne wpadające w czerń.

Biały marmur: zalety i wady

Do jego zalet z pewnością można zaliczyć twardość i odporność na uszkodzenia. Te cechy wynikają z tego, że jest to kamień naturalny. Odpowiednio pielęgnowany będzie stylowo prezentował się przez długie lata. To inwestycja, która się opłaci. Zaletą jest także dostępność wielu odcieni i wzorów, które dają nieograniczone możliwości stylizacji. Dzięki wyjątkowym rysunkom na marmurowych płytach, nawet położony na dużej powierzchni kamień nie jest monotonny i zachwyca wyjątkowym wzorem. Jest on także odporny zarówno na niskie jak i wysokie temperatury, a dodatkowo świetnie przewodzi ciepło. To sprawia, że idealnie sprawdzi się na podłogę z ogrzewaniem podłogowym. Ciepło zostanie szybko przekazane do pomieszczenia, a nagrzany materiał będzie je powoli wytracał.

Choć zalet jest wiele, to istnieją także pewne wady, o których warto wspomnieć. Marmur jest porowatym materiałem, przez co podatny jest na zaplamienia. Łatwo wchłania ciecz, więc wystarczy nawet chwila do wniknięcia niechcianego płynu w jego strukturę. Rozwiązaniem tego problemu są impregnaty, które pomagają w zabezpieczeniu wrażliwej powierzchni. Do wad można także zaliczyć cenę marmuru, choć jego nieoczywisty i wyjątkowy wygląd z pewnością zrekompensuje poniesione koszty.

Jak prawidłowo dbać o biały marmur?

Kamienie naturalne to wyjątkowe materiały, które wymagają specjalnego traktowania. Odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą się pięknym wyglądem przez lata. Warto pamiętać, że marmur pochodzi z rodziny wapnia, więc jest podatny na reakcję z kwasami oraz środkami chemicznymi, dlatego jedną z najważniejszych czynności jest impregnacja. Używając przeznaczonych do ochrony kamienia naturalnego środków, tworzymy na jego powierzchni warstwę ochronną, która zabezpiecza przed bezpośrednim kontaktem ze szkodliwymi dla niego substancjami. Dzięki odpowiedniej impregnacji możemy z powodzeniem wykorzystywać marmur jako blat kuchenny bez obaw, że zostanie on odbarwiony. Ważne, aby pierwszą impregnację przeprowadzić przed użytkowaniem kamienia. Preparat należy nakładać na czystą powierzchnię. Proces powinno powtarzać się profilaktycznie raz w roku lub raz na dwa lata. Warto spojrzeć na zalecenia, które znajdują się na opakowaniu impregnatu.