biały marmur

Biały marmur: Jak dbać o naturalny kamień?

Naturalna powierzchnia marmuru, gdy będzie odpowiednio pielęgnowana, z pewnością odwdzięczy się eleganckim wyglądem przez lata. Wystarczy zadać sobie odrobinę trudu, aby zachowała ona swój nienaganny wygląd i cieszyła oko.

Marmurowa powierzchnia nie lubi…

Z jednej strony, marmur jest twardy i odporny zarówno na pęknięcia jak i zarysowania, a z drugiej, wystarczy niewielka plama, aby zepsuć jego nienaganny wygląd. To wynika z właściwości skały – jest porowata, przez co łatwo nasiąka innymi substancjami, co prowadzi do nieestetycznych odbarwień. Wprowadzając jednak odpowiednią pielęgnację, regularne czyszczenia oraz dobry impregnat, przedłużymy jego żywotność. Użycie dobrego preparatu sprawi, że na powierzchni kamienia powstanie warstwa ochronna, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się naszą marmurową powierzchnią o nienagannym wyglądzie.

Zaszkodzić mu mogą substancje, po których nawet byśmy się tego nie spodziewali i których na co dzień używamy w kuchni. Powierzchnia marmurowa jest wrażliwa na działanie kwasów, nawet tych w niewielkim stężeniu, naturalnie występujących jak kwas cytrynowy. Zaszkodzić jej mogą także oleje i tłuszcze. W wyniku dłuższego oddziaływania substancji na marmur uzyskamy nieestetyczną plamę na powierzchni. Może to okazać się szczególnie uciążliwe, jeżeli jest to biały marmur. Te substancje najczęściej spotykamy w kuchni. W łazience natomiast zagrożeniem może być mydło potasowe, które sprawia, że kamień traci połysk. Marmurowa posadzka natomiast jest narażona na przemoczenie przez wnoszoną na butach wodę czy śnieg.

Jak zabezpieczyć powierzchnię z białego marmuru?

Należy pamiętać o regularnym impregnowaniu. Stworzenie warstwy ochronnej na powierzchni marmuru to najskuteczniejsza ochrona przed wnikaniem produktów w jego strukturę. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy kamień, wtedy nawet substancje, które stanowią potencjalne zagrożenie nie będą mieć bezpośredniego kontaktu z nim. Warto wybierać produkty renomowanych producentów, które przeznaczone są konkretnie do marmuru. Takie impregnaty nie należą do najtańszych, ale w finalnym rozliczeniu to najlepszy wybór.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia białego marmuru?

Bywa i tak, że pomimo regularnej pielęgnacji, impregnacji i zachowywaniu ostrożności w kontakcie z marmurową powierzchnią dojdzie do jej uszkodzenia. Z biegiem czasu nasza marmurowa podłoga czy kuchenny blat traci swój naturalny blask, a powierzchnia staje się matowa i niezbyt atrakcyjna. Czy jedyną metodą jest wymiana na nowe? Otóż nie! I to właśnie stanowi przewagę kamienia naturalnego nad sztucznymi materiałami. Wystarczy dokonać renowacji kamienia aby znów wyglądał jak nowy. Takie usługi świadczą specjalistyczne firmy, a odnowienie marmurowej powierzchni to z pewnością mniejszy wydatek niż całkowita wymiana materiału na nowy. Poza kwestiami finansowymi – to także prostsze pod względem logistycznym. Bo o ile wymiana blatu kuchennego na nowy aż tak nie przeraża (choć także nie jest to prosta operacja), to wymiana podłogi i owszem. Kucie, zrywanie, kładzenie nowej posadzki… Taki remont jest bardzo uciążliwy. Na szczęście aby odzyskać dawny blask na marmurowej powierzchni wystarczy dokonać jego renowacji.