stół piwny

Stół piwny – idealny do prywatnego ogrodu oraz lokalu gastronomicznego

Gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, uwielbiamy spożywać posiłki i w gronie najbliższych przesiadywać na świeżym powietrzu – zarówno w dzień, jak i późnymi wieczorami. Mając własny ogród, możemy to robić w zaciszu swojego domu, a jeśli nie – warto zajrzeć do restauracyjnych zewnętrznych ogródków, gdzie przy piwnym stole możemy zasiąść nawet z całą rodziną.

Oczywiście, zdarza się, że w ogródkach przy kawiarni lub restauracji, nie jest wcale przyjemnie a ich wystrój to chaotycznie ułożone plastikowe krzesła i stoły, osłonięte parasolem z logotypem piwa. Niemniej, możemy na mieście znaleźć także miejsca niezwykle przytulne, gdzie przy drewnianych meblach i nastrojowym oświetleniu czujemy się bardzo komfortowo. Tego typu letni ogródek możemy stworzyć także na własnej działce – wystarczy kilka leżaków, drewniany stół piwny (np. stąd: https://kompletypiwne.pl/ ) i solarne girlandy oświetleniowe.

Aranżacja ogródka ze stołem piwnym

Do stworzenia cudownego ogródka, który będzie przyciągał gości, potrzebny jest przede wszystkim pomysł! Warto zadbać o spójność elementów wystroju i wykorzystać wszystko, co pomoże nam podkreślić jego przytulny charakter.

Do aranżacji przyda nam się niejeden drewniany stół piwny, przy którym zasiądzie cała rodzina lub większa grupka znajomych. Jego spora powierzchnia oraz konstrukcja zintegrowana często z ławkami, wprowadza piknikowy sznyt i pozwala na zmieszczenie wielu talerzy i szklanek na powierzchni stołu – będzie więc niezwykle praktycznym rozwiązaniem, a drewno stołu piwnego ociepli wygląd całego ogródka.

Gdy już praktyczne zagadnienia mamy rozplanowane, możemy zadbać o odpowiednią dekorację ogródka, która jest zwieńczeniem całego planu. Stół piwny warto udekorować kraciastą tkaniną i świecami w prostych lampionach. Wokół możemy powiesić kolorowe, świetliste girlandy, postawić na koronkowe firanki i plastikowe zawieszki w formie kul, proporczyków lub powiewających na wietrze frędzli. A rozstawione drewniane skrzynki i leżaki mogą być dodatkowym miejscem relaksu, jeśli stół piwny okaże się za mały.

Cechy drewnianego stołu piwnego do ogrodu

Urządzając ogródek prywatny czy też restauracyjny, możemy wpaść w pułapkę wybierania mebli tanich – wszystko przez błędne założenie, że i tak będą się one szybko niszczyć, więc warto wybrać tańsze (np. plastikowe) i za jakiś czas wymienić je na nowe.

Zapominamy często, że choć drewno jest wymagającym materiałem i nie lubi długiego narażenia na wilgoć – odpowiednio zaimpregnowany np. stół piwny będzie wieloletnim i dekoracyjnym meblem w naszym ogrodzie. Dodatkowo – drewno jest bardzo plastycznym materiałem i niewielkie jego uszkodzenia nadają mu charakteru, a zużytą powierzchnię stołu piwnego możemy zeszlifować i ponownie zabezpieczyć na wiele sezonów.

Pielęgnacja stołu piwnego z drewna

Drewniany stół piwny naturalnie będzie się zużywał – wszystko zależy od tego, jak często będzie użytkowany i z jakiego rodzaju drewna zostanie wykonany. Różne gatunki wymagają innej pielęgnacji. Nowoczesne stoły piwne zwykle tworzy się z drewna liściastego – eukaliptusa lub teaku, a te są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne.

Czyszczenie i konserwacja

Stół piwny drewniany oraz pozostałe meble wykonane z drewna powinniśmy konserwować co najmniej raz w roku, a optymalnie byłoby trzy razy – przed sezonem, w trakcie i po jego zakończeniu.

Do czyszczenia blatu drewnianego stołu piwnego nie potrzebujemy silnych środków chemicznych – wystarczy roztwór mydła. Najlepiej wybrać dobrej jakości mydło z olejkami, które dodatkowo natłuszczą powierzchnię stołu i stworzą na niej barierę ochronną.

Blat czyścimy miękką szczotką, lekko szorując, po czym spłukujemy czystą wodą. Wycieramy stół piwny do sucha za pomocą delikatnej, bawełnianej ściereczki i zostawiamy do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie stołu olejem do drewna, który ochroni drewno przed promieniowaniem UV, wilgocią i brudem.