Czy warto budować dom na „własną rękę”?

Budowa domu to Wasze marzenie? Własny dom to przełomowe wydarzenie. Ceny materiałów budowlanych drożeją z dnia na dzień. Czy opłaca się budować dom „na własną rękę” czy jednak powierzyć to zadanie deweloperowi?

Jak by to zrobić taniej?

Budowa domu nigdy to tanich przyjemności nie należała. Obecnie jednak ceny poszybowały w górę, ale jest to pewien trend, który nasilił się w trakcie trwania pandemii.

Budowa domu we własnym zakresie będzie dużą oszczędnością, jeżeli podejdziemy do niego z dobrym planem. Wiele maszyn budowlanych, jak agregat do tynkowania czy inne możemy wynająć w rozsądnej cenie.  To duża oszczędność dla nas i dla środowiska, bowiem nie dokładamy się do powstania nowych sprzętów, które prędzej czy później będą wymagały utylizacji.

Z pewnością zaoszczędzimy na usługach architekta, gdy wybierzemy projekt gotowy, a nie własny. Możemy go lekko zmodyfikować, ale to wymaga konsultacji. To jednak zawsze będzie tańsze niż stworzenie nowego projektu. Możemy także zdecydować się na zakup działki z gotowym projektem domu. Jest to uwarunkowane również miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, więc warto go przed zakupem działki sprawdzić.

Oszczędności możemy szukać także wynajmując ekipę budowlaną. Dobry pracownik powinien wiedzieć co to jest agregat do tynkowania i mieć ogólne pojęcie, ale nie musimy szukać pracownika z piętnastoletnim doświadczeniem.  Wiele młodych osób, także po szkole zawodowej jest dobrze przygotowanych do wykonywania prac remontowo-budowlanych. Wystarczy jedna osoba nadzorująca prace, żeby powstał Wasz wymarzony dom.