growbox

Growbox czy tradycyjna szklarnia? Sprawdź, co wybrać

Uprawa niektórych warzyw, ziół lub kwiatów wymaga zastosowania szklarni. Przymrozki, nadmiar słońca i zbyt szybkie parowanie wody deszczowej sprawiają, że sadzonki usychają lub przestają rosnąć. Namioty Growbox oraz szklarnie zapewniają roślinom optymalne warunki do wzrostu. Które z tych rozwiązań wybrać – Growbox czy budowę własnej szklarni?

Growbox – czym są namioty do uprawy roślin?

Namioty Growbox to konstrukcje, które za sprawą metalowego stelaża, kanałów wentylacyjnych, specjalnych połaci z materiałów nieprzemakalnych i wodoodpornego dna zapewniają optymalny mikroklimat do uprawy. Dzięki nim można przygotować rozsadę pomidorów i kapusty, rozmnożyć kwiaty i zioła. W namiotach można również uprawiać rośliny, które pochodzą z klimatu śródziemnomorskiego i wymagają solidnej ochrony przed przymrozkami.

Namioty Growbox są łatwe do złożenia. Każdy typ namiotu można samodzielnie zbudować bez konieczności posiadania drogich narzędzi. Dodatkowo gotowy Growbox można ustawić obok budynków mieszkalnych lub w dowolnej części działki. Konstrukcja prezentuje się estetycznie, a jej trwałość sprawia, że w razie silnego wiatru lub intensywnych opadów atmosferycznych, namiot nadal spełnia swoją funkcję.

Szklarnia – czy warto ją budować?

Podobny mikroklimat do uprawy roślin tworzy się w szklarni. Jej budowa jest jednak znacznie trudniejsza niż ustawienie namiotu. Szklarnia jest wykonana ze szkła, a jej konstrukcja jest bardzo masywna. Postawienie takiego budynku wiąże się z wysokimi kosztami oraz długimi pracami. Szkło przepuszcza również promienie słoneczne, co nie sprzyja choćby uprawie grzybów. W przypadku szklarni pojawia się również problem z glebą. W wielu przydomowych szklarniach gleba jest wciąż narażona na przymrozki i niedostateczny stopień wilgotności. Wodoodporne dno w namiocie umożliwia pełne zabezpieczenie roślin przed niekorzystnymi warunkami uprawy.

Budowa szklarni jest obecnie coraz mniej opłacalna. Znacznie szybciej montuje się namioty Growbox, które w razie potrzeby bez trudu przenosi się w inne miejsce w ogrodzie. Co ważne, namiot dobrze sprawdza się nawet na niedużej powierzchni, na której brakuje miejsca na stworzenie funkcjonalnej, tradycyjnej szklarni. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie namiotami Growbox do uprawy roślin jest coraz wyższe. Dzięki nim można bowiem spełnić marzenie o własnych warzywach i ziołach bez żmudnej budowy szklarni i ponoszenia kosztów z tym związanych.