restauracja włoska Warszawa

Warszawa: włoska restauracja – jakie przyprawy?

Włoska kuchnia nigdy nie smakowałaby tak samo, gdyby nie wyraziste śródziemnomorskie zioła, których odpowiednie połączenie daje spektakularne wrażenia smakowe. Istotną przyprawą dla Włochów jest również aromatyczna oliwa z oliwek, wzmacniana niejednokrotnie ziołami, czosnkiem lub np. papryczką chili. Oprócz oliwy, warto również pamiętać o occie balsamicznym, który podkręca smak wielu potraw we włoskich restauracjach. Dobra restauracja włoska Warszawa zapewni gościom niezapomniane wrażenia smakowe dzięki tym prostym składnikom.

Oregano

Jest składnikiem mieszanki ziół prowansalskich. Harmonijnie łączy się z innymi przyprawami, takimi jak bazylia, majeranek czy mięta. Do potraw dodaje delikatny posmak goryczki, który pasuje zwłaszcza do dań z dodatkiem fasoli, grochu, pomidorów i cukinii. Z użyciem oregano restauracje włoskie często przygotowują sos do sałatek i ryb, najczęściej z dodatkiem oliwy i limonki.

Bazylia

Bazylię w restauracjach wykorzystuje się w wielu odmianach, które różnią się zarówno smakiem, jak i aromatem. Jedne z nich mają wyraźną nutę cytrusową, inne cynamonową, a bywają również takie gatunki, które do dań wprowadzają lekki posmak anyżkowy. Bazylię wykorzystuje się we włoskich restauracjach do przyrządzania sałatek, doprawiania pieczonych warzyw, pomidorów i dań z makaronu. Świetnie współgra także ze smakiem bakłażanów, cukinii lub ze szpinakiem. Włoskie restauracje bardzo często wytwarzają na bazie bazylii swoje autorskie pesto.

Estragon

Gałązki estragonu nazywane są często „solą ziołową”, ze względu na swój istotnie słony posmak. Dodaje się go do wielu zup oraz sałatek.

Tymianek

Tymianek jest aromatycznym, wdzięcznym ziołem stosowanym do wielu potraw w renomowanych restauracjach włoskich (Warszawa) i nie tylko. Ma delikatnie gorzki posmak, jest nieco pikantny, zaś jego zapach jest niezwykle orzeźwiający i świeży. Stosuje się go do farszów, popularnego włoskiego lasagne oraz doprawia się nim wiele włoskich serów.

Rozmaryn

Rozmarynem bardzo często wzmacnia i urozmaica się smak włoskiej oliwy. Włoskie restauracje niejednokrotnie podają oliwę z gałązką rozmarynu w butelce. Rozmaryn wzbogaca smak włoskiej focacci i świetnie nadaje się jako przyprawa do pieczonych ziemniaków. Pasuje również do jagnięciny i baraniny oraz do przyrządzenia ziołowego masła jako dodatek np. do ryb.

Razem i oddzielnie – za każdym razem inny smak włoskich potraw

Wspomniane przyprawy królują na talerzach we włoskich restauracjach w stolicy. Dopełniają dania zarówno mięsne, rybne, jak i te z owoców morza. Najczęściej pojawiają się w potrawach w postaci świeżych, siekanych listków, które oddają potrawom najwięcej aromatu. W zależności od zastosowanych proporcji poszczególnych przypraw, szefowie kuchni włoskich restauracji stosują je jako sekretne, autorskie mieszanki ziół.