opieka nad osobami starszymi Warszawa

Jak zapewnić seniorom dobrą opiekę?

Żyjemy w coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie. Nie przeszkadza nam to, bowiem seniorzy to najczęściej nasi ukochani rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie. Jest im jednak potrzebna pomoc przy mniej lub bardziej wymagających sprawach. Jak im pomóc? Jak zapewnić seniorom dobrą opiekę?

Jak się miewają seniorzy w dzisiejszych czasach?

Seniorzy to w dzisiejszych czasach najczęściej krzepcy osobnicy, znający się na smartfonach i obeznani w aktualnej sytuacji politycznej kraju. Niestety nie wszyscy. Istnieją także osoby starsze, które właściwie są pozbawione kontaktu ze światem i zdane wyłącznie na naszą pomoc. Nawet jeżeli posiadają wysoką emeryturą, co zdarza się niezbyt często, to wymagają pomocy przy codziennych czynnościach.  Niektóre osoby starsze mogą być także nieporadne z uwagi na kondycję i ogólny stan zdrowia. W każdym przypadku można zgłosić się do wyspecjalizowanej instytucji, jak np.: http://www.elderia.pl/

Opieka nad osobami starszymi warszawa wymaga dość często wykwalifikowanej pomocy pielęgniarskiej. Odpowiednia opiekunka osoby starszej może jednak nie posiadać dyplomowego przygotowania pielęgniarskiego, ale także być w pełni profesjonalną pomocą. Mowa tutaj np. o zwalczaniu odleżyn, odpowiednim koordynowaniu ruchowym osoby starszej, czy podawaniu zastrzyków i kroplówek. Czasami wystarczy ktoś z rodziny, ale nie wszyscy mają czas i chęci.

Jak pomóc seniorom w czasie pandemii?

Covid-19 w bardzo dużej mierze dotyka właśnie osoby starsze. Seniorzy mogą nie chcieć korzystać z dobrodziejstwa szczepionki, a i nawet ona nie w pełni chroni przed korona-wirusem, tylko zapewnia łagodniejszy przebieg choroby. To i tak dużo! Jako dzieci i wnuki osób starszych powinniśmy zapewnić im możliwość zaszczepienia się, a przede wszystkim namawiać ich do tego. Oczywiście, szczepienie ma skutki uboczne, ale Covid-19 powoduje o wiele gorsze.

Powinniśmy zwrócić także uwagę na kondycję psychiczną naszych ukochanych seniorów. Nie można pozwolić, żeby czuli się osamotnieni, a na pewno nie odtrąceni. Odwiedzajmy! Kontakt z drugim człowiekiem to najlepsze remedium na wszelkiego rodzaju zaburzenia i choroby. Zwykła rozmowa staje się czasem niezwykłym gestem! Dajemy wtedy to co mamy najcenniejsze, czyli nasz czas. Pamiętajmy o tym.

Kiedy seniorzy są najbardziej potrzebujący?

Powinniśmy zwrócić uwagę na każde podejrzane zachowanie osób starszych. Mogą to być różnego rodzaju przypadłości, od bolącej protezy, przez początki przeziębienia, aż do zaników pamięci. Nie lekceważmy też zdrowia psychicznego osoby starszej! Seniorzy są bardzo narażeni na choroby związane z układem nerwowym, jak np. depresja czy nerwice.

Często seniorzy nie wychodzą w ogóle z domu, ponieważ mają problemy utrudniające poruszanie się. Wtedy, do podstawowych naszych zadań należą: zrobienie zakupów, czy pójście do apteki lub zawiezienie do lekarza. Pamiętajmy także o ciepłych słowach i dużej dawce cierpliwości serwowanych naszym seniorom, gdyż najprawdopodobniej mają tylko nas do pomocy.

Nie zostawiajmy seniorów samych na dłużej niż dwa dni, a i wtedy też musimy zrobić zapas żywności i leków na czas naszej nieobecności. Zawsze możemy poprosić kogoś o opiekę nad osobą starszą warszawa przez czas naszej nieobecności, jeżeli planujemy dłuższy wyjazd. Pamiętajmy jednak, że niejako zamieniamy się rolami i teraz to my jesteśmy jak rodzice dla naszych rodziców czy dziadków, którzy są od nas psychicznie i materialnie uzależnieni.

Jeżeli posiadamy rodzeństwo lub innych krewnych, możemy pomyśleć o wyznaczeniu dyżurów tygodniowych albo w poszczególne dni tygodnia bądź miesiąca. Napiszcie wtedy na kartce, kto, co i kiedy organizuje seniorom i kto za to będzie płacił. Nie oszukujmy się, finanse też są ważne, bo większość emerytury zostawia się obecnie w aptece, a jak wiadomo seniorzy mają zwiększone zapotrzebowanie na leki.

Opieka nad osobami starszymi Warszawa to niełatwa sprawa, a czasami to praca na pełen etat. Warto wtedy pomyśleć o przybraniu kogoś do pomocy. Zdarza się, że seniorzy są bardzo wymagający pod względem fizycznym i psychicznym. Wtedy rola opiekuna może nas zwyczajnie przerosnąć. Nie bójmy się sami prosić o pomoc! Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z opieką nad osobami starszymi nie będzie nas oceniał.