zakład opiekuńczo pielęgnacyjny

Jak wybrać dobry zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny?

Kiedy starsza, bliska Ci osoba potrzebuje kompleksowej opieki, zastanawiasz się, jaki zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny wybrać. Czym kierować się przy porównywaniu różnych placówek i zestawianiu ofert? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje oraz wskazówki, na co zwrócić szczególną uwagę!

Oferta zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego

Oczywiście najważniejsza jest dla Ciebie oferta zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego https://beskidzka-zlatna.pl/. Poznawszy ją, będziesz wiedział, czy bliska Ci osoba kwalifikuje się do przyjęcia i czy otrzyma tu indywidualną opiekę dopasowaną do swoich potrzeb. W takich miejscach najczęściej pomoc znajdują cierpiący na:

  • Parkinsona,
  • Alzheimera,
  • demencję starczą,
  • skutki udarów i zawałów,
  • ograniczenie ruchowe,
  • cukrzycę,
  • choroby układu krążenia.

Najlepsze dla Twojego bliskiego są placówki całodobowe, co oznacza, że nawet w nocy osoba starsza otrzyma potrzebną pomoc i nie będzie czuła się samotna.

We współczesnych zakładach dużą wagę przywiązuje się także do zaplecza. Powinno być ono wygodne i nowoczesne – do dyspozycji pensjonariuszy są komfortowe pokoje oraz strefy przeznaczone do wspólnej rekreacji, wypoczynku, aktywizacji i rozwoju życia duchowego.

Nie bez znaczenia jest też to, jakie jedzenie jest serwowane pensjonariuszom. Zazwyczaj każdy zakład dysponuje własną kuchnią, co oznacza, że posiłki są zawsze świeże, pełnowartościowe, a także przygotowywane przez dietetyka, zgodnie z potrzebami podopiecznych.

Kogo zatrudnia zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny?

Nie da się ukryć, że w przypadku zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego bardzo ważny jest personel medyczny i opiekunowie, którzy zajmują się osobami starszymi. Oprócz tego, że muszą to być osoby wysoce wykwalifikowane (geriatra, specjalista chorób wewnętrznych, neurolog, psychiatra, terapeuta zajęciowy) oczekuje się także osób empatycznych, troskliwych, zaangażowanych w opiekę. Pełnią oni dyżury całodobowo, dlatego podopieczni domów opieki nigdy nie są sami, nawet nocą mogą oczekiwać pomocy pielęgniarki.

Pobyty refundowane i nierefundowane w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym

Interesujące jest to, czy dany ośrodek umożliwia opcję pobytów refundowanych, czy nierefundowanych. Aby uzyskać możliwość refinansowania pobytu na NFZ trzeba jednak zostać do tego zakwalifikowanym, a także dopełnić wielu formalności. Jeżeli zależy Ci na czasie, aby bliska osoba, jak najszybciej znalazła się pod dobrą opieką, to rozważ pobyt nierefundowany. Formalności związane z przyjęciem są ograniczone do minimum. Niektóre placówki udostępniają taką opcję starszym, którzy nie są schorowani i nie tyle potrzebują opieki medycznej, co wsparcia duchowego i towarzystwa, aby nie czuć się samotnie.

Lokalizacja zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego

Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, ale dla niektórych ważne jest to, aby zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny, w którym umieszczą seniora znajdował się w dobrej lokalizacji, stosunkowo niedaleko od miejsca zamieszkania. To pozwala na częstsze odwiedziny. Ważne jest też otoczenie samej placówki. Przyjemniej, kiedy mieści się on w sielskim, spokojnym, zielonym otoczeniu. Chętnie wybierane są przy tym tereny górzyste, które zapewniają nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale też możliwości rekreacyjne na świeżym powietrzu.

Jak pokonać wewnętrzne rozterki?

Wybrałeś dobrą placówkę i głos rozsądku podpowiada Ci, że będzie to najlepsze miejsce dla starszych rodziców, teściów, dziadków, rodzeństwa czy innych osób, za które do tej pory odpowiadałeś. Jednak w wielu sercach rodzi się wtedy zwątpienie, smutek. Czy dobrze robię? Czy nie jestem wyrodnym krewnym, który pozbywa się „ciężaru?” Jeżeli takie myśli nachodzą i Ciebie to naturalne, lecz niepotrzebne! Nawet najbardziej zaangażowany laik nie da swoim bliskim tyle uwagi i profesjonalnej opieki co specjaliści z zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego.

Jeżeli wybierzesz dobrą, nowoczesną placówkę, w której senior otrzyma potrzebną opiekę medyczną, fizjoterapeutyczną oraz duchową to będziesz spokojny, widząc przy każdy odwiedzinach uśmiech na jego twarzy oraz spokój, który będzie mu towarzyszył.