zakład opiekuńczo pielęgnacyjny

Kto może zgłosić się do zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego?

Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do pobytu w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym. Starsza osoba, którą się zajmujesz ma oznaki demencji, choroby Parkinsona, przebyła udar lub zawał i jest w jakimkolwiek stopniu niesamodzielna? Nie możesz sprawować nad nią opieki przez całą dobę, ale boisz się zostawić ją samą sobie? Zobacz, kto kwalifikuje się do przyjęcia do zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego.

Jakimi pacjentami zajmuje się zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny?

Każdy zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny może mieć inny zakres specjalizacji oraz świadczyć inne usługi. Wszystko zależy od profilu jego działalności, jak również dostępnego zaplecza, w tym sprzętów rehabilitacyjnych oraz zatrudnianej kadry pracowniczej. Większość zakładów przyjmuje osoby cierpiące z powodu:

  • choroby Alzheimera,
  • demencji starczej,
  • przebytych udarów i zawałów,
  • choroby Parkinsona,
  • cukrzycy,
  • choroby układu krążenia.

Powyższe zaburzenia w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie seniora w społeczeństwie, wielu osobom uniemożliwiając samodzielne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, robienie zakupów, gotowanie, jedzenie i wiele innych. Jeżeli obserwujesz podobne problemy u swoich rodziców czy dziadków to masz dwie możliwości – zająć się nimi samodzielnie lub powierzyć opiekę specjalistom.

Specjalistyczny zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny – dla kogo?

Umieszczenie chorej, starszej osoby w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym to niełatwa decyzja. Dotyczy ona jednak każdej ze stron – samego chorego, który zyska tu kompleksową, całodobową i fachową opiekę, jak również jego dzieci czy innych krewnych, którzy do tej pory przyjmowali na siebie trudną rolę opiekunów. Ci nierzadko mają wyrzuty sumienia związane z tą sytuacją – zupełnie niepotrzebnie! Jeśli znajdziesz dla seniora miejsce w dobrym, profesjonalnym zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym to poczuje się on w nim jak w domu. A nawet lepiej!

To opcja dla wszystkich, którzy nie mają wystarczającej wiedzy ani kwalifikacji, aby opiekować się chorym seniorem. A jego potrzeby często są bardzo wygórowane, związane z podawaniem leków, gotowaniem specjalnych dań, robieniem zastrzyków, ćwiczeniami i rehabilitacją. Czasem nieumiejętna opieka, a także towarzysząca jej frustracja i zmęczenie są znacznie gorsze niż pobyt w ośrodku opiekuńczym.

Nie jesteś pewien, czy bliska Ci osoba kwalifikuje się do pobytu w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym? Zawsze możesz skontaktować się z wybraną placówką i uzyskać informacje o wolnych miejscach oraz zasadach przyjęcia nowych podopiecznych.