densytometr medyczny wyniki

Densytometry diagnozujące osteoporozę

Osteoporoza to choroba ogólnoustrojowa, która prowadzi do złamań kości z lekkimi urazami. Charakteryzuje się niską gęstością kości, którą mierzymy densytometrycznie oraz zaburzeniami mikroarchitektury beczułek kostnych. Czynniki te prowadzą do spadku wytrzymałości kości i w efekcie do złamań kości pod wpływem niewielkich sił. By zdiagnozować osteoporozę wykonuje się badania, do których przeznaczone są specjalne aparaty – densytometry.

Co wykrywa badanie przeprowadzone densytometrem?

Istnieją 3 rodzaje osteoporozy:

Typ I okołomenopauzalny, spowodowany szybkim zniszczeniem tkanki kostnej z powodu niedoboru estrogenów. Powstawanie jest normalne, ale przewaga resorpcji kości skutkuje szybkim spadkiem gęstości mineralnej i wytrzymałości kości oraz w wyniku złamań.

Typ II jest charakterystyczny dla osób starszych, spowodowany nadczynnością przytarczyc i spowalnianiem tworzenia nowej kości przez osteoblasty, dlatego osteoklasty niszczące kość mają przewagę.

Osteoporoza wtórna typu III, rozwija się w wyniku innych chorób.

Objawy osteoporozy – kiedy wykonać badanie densytometrem

Zdecydowana większość osób, u których zdiagnozowano osteoporozę, jest zaskoczona diagnozą. Osteoporozę wykrywa się najczęściej przypadkowo podczas badań densytometrycznych wykonywanych z różnych przyczyn u pozornie zdrowych osób. We wczesnych stadiach choroby, kiedy nie ma złamań, zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa żadnych objawów. Pacjent nie odczuwa osteoporozy jak inne często poważne choroby, takie jak nadciśnienie czy podwyższony poziom cholesterolu.

Często pierwszym objawem choroby jest złamanie w miejscu urazu, podobnie jak pierwszym objawem nadciśnienia tętniczego jest udar mózgu i miażdżyca lub udar niedokrwienny. Niektórzy pacjenci, u których choroba postępuje szybko, odczuwają lekki ból kręgosłupa lub kości długich. Czasami na zwykłym zdjęciu rentgenowskim można zobaczyć cechy osteoporozy, należy jednak podkreślić, że zmiany spowodowane osteoporozą widoczne są na zwykłym zdjęciu rentgenowskim tylko wtedy, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Najlepiej to schorzenie jest w stanie pokazać badanie densytometrem.

Konsekwencje osteoporozy

Osteoporoza powoduje złamania, które występują w przypadku drobnych urazów. Złamania nadgarstka, trzonów kręgów, szyjki kości udowej, urazy bioder, kości ramiennej lub żeber.

Najwcześniej dochodzi do złamań nadgarstka i kręgów, później wzrasta liczba złamań szyjki kości udowej. Kolejne złamania występują do 75 razy częściej u osób, które miały już jedno złamanie i mają niską gęstość kości. U osób starszych złamania są przyczyną nieodwracalnych powikłań ze strony układu krążenia, oddechowego, moczowego i pokarmowego.