komornik Warszawa Mokotów

Komornik w Warszawie – 6 zasad wyboru skutecznej kancelarii komorniczej

Tylko przy Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów działa ponad 30 kancelarii komorniczych. Którą wybrać? Oto elementy do rozwagi przed wyborem komornika.

Jak dobrze wybrać komornika? Nie jest to łatwe zadanie, przede wszystkim dla osób, które pierwszy raz będą miały do czynienia z kancelarią komorniczą.

Najprostsza droga to posłuchać opinii zaufanej osoby, która korzystała z usług kancelarii komorniczej np. https://komornikwarszawa.eu/. Możemy liczyć, że zostaniemy potraktowani równie profesjonalnie.

Jednak jak postąpić jeżeli nie mamy wiarygodnych recenzji, a nasza sprawa wymaga interwencji komorniczej? Zebraliśmy informacje, na co zwrócić uwagę szukają komornika w Warszawie lub innym mieście.

Kancelaria komornicza z Warszawy. Jak wybrać skutecznego komornika

Trzeba pamiętać, że jako wierzyciele możemy z zasady wybrać komornika, który działa na obszarze swojego rewiru oraz na obszarze właściwości danego sądu apelacyjnego. Tymczasem np. tylko przy Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów (obejmuje Mokotów, Ursynów, Wilanów) działa ponad 30 kancelarii komorniczych. Listę znajdziemy na witrynie internetowej danego sądu rejonowego.

Komornik sądowy przy sądzie rejonowym. Przewodnik przed wyborem

Jak zatem poznać skutecznego komornika? Gwarancji nie mamy, jednak są pewne wskazówki, które ułatwią wybór. Oto elementy, które warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na wybór komornika sądowego.

Dobry komornik sądowy przy sądzie rejonowym:

  1. Dysponuje doświadczonym zespołem pracowników – skuteczny komornik zatrudnia w kancelarii osoby, które wiedzą jak szybko i sprawnie zlokalizować majątek dłużników, jak prowadzić czynności terenowe oraz korzystać z innych narzędzi. To zespół, który bierze udział w szkoleniach i konferencjach, ustawicznie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe.
  2. Używa nowoczesnych rozwiązań – dobry komornik nie boi się nowych technologii. Wie, że ich zastosowanie może umożliwić szybki zwrot wierzytelności. Komornik sądowy może np. składać elektroniczne zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w systemie Ognivo (pomaga w wyszukiwaniu rachunków bankowych dłużników) do rejestru PESEL czy też do Centralnej Ewidencji Ksiąg Wieczystych.
  3. Często ogłasza licytacje komornicze – to wskazówka, która może świadczyć o aktywności danej kancelarii.
  4. Jest kreatywny – część komorników w każdej sprawie działa podobnie, bez względu na specyfikę zlecenia. Tymczasem działanie nieszablonowe, dostosowane do potrzeb klienta, może być wyróżnikiem skutecznej kancelarii komorniczej.
  5. Wykonuje pełen zakres czynności – kancelaria prowadzi postępowania dotyczące odzyskiwania roszczeń pieniężnych i niepieniężnych.
  6. Działa zgodnie z prawem – czasem warto pamiętać o sprawach, które wydają się oczywiste. Jeżeli chcemy szybko odzyskać wierzytelność i uniknąć komplikacji, to lepiej nie wybierać komornika, który chodzi na skróty. Komorników obowiązuje kodeks etyki zawodowej (znajdziesz go na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej).

Należy pamiętać też o kwestiach praktycznych związanych z wyborem komornika. Np. za przejazdy komornika płaci wierzyciel – im bliżej siedziba kancelarii komorniczej, tym niższe koszty.

Warto zastanowić się nad wyborem kancelarii komorniczej, która obsługuje wyłącznie dużych i stałych klientów. Być może nie będzie miała zasobów, żeby poświęcić je na odzyskanie wierzytelności nowego klienta. To nie musi być jednak regułą, szczególnie jeżeli twoja sprawa jest dla komornika atrakcyjna.

Przed wyborem kancelarii komorniczej warto krytycznie ocenić jak jej pracownicy traktują potencjalnych klientów. Czy mają rzeczowe podejście, czy odpowiedź na kontakt jest profesjonalna, a pracownicy kancelarii służą fachową radą i pomocą. Poziom zaangażowania komornika na wstępnym etapie może być wskazówką, jak będzie wyglądała dalsza współpraca.

Zawsze przed wyborem kancelarii komorniczej odrób pracę domową i sprawdź jakie masz prawa i czego możesz wymagać od komornika. Pracę kancelarii komorniczych reguluje ustawa o komornikach sądowych, a podstawowe informacje znajdziesz również na witrynie www Krajowej Rady Komorniczej.